Materiał Partnera Dostępne rodzaje pomp ciepła na rynku

Dostępne rodzaje pomp ciepła na rynku

W dzisiejszych czasach wiele się mówi na temat odnawialnych źródeł energii. Standardowe metody grzewcze zwiększają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, przez co posiadają wielu przeciwników. Pompy ciepła to doskonałe i coraz bardziej popularne metody ogrzewania budynków, ze względu na ekologię i wydajność. Wyróżniamy dwa podstawowe ich rodzaje — gruntowa i powietrzna. Przeanalizujmy zatem ich podstawowe różnice i funkcjonalność.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła do swojego działania wykorzystuje wyłącznie energię pochodzącą z ziemi lub z naturalnych zbiorników wodnych, dzięki czemu jest bardzo wydajną i ekologiczną metodą ogrzewania budynków. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i dużych powierzchniowo obiektów użytkowych. Dzięki gruntowej pompie ciepła możemy znacznie obniżyć koszty zużycia energii potrzebnej do ogrzania danego budynku, ale również te związane z dostarczeniem ciepłem wody. Szacuje się, że zyski mogą sięgać nawet 80% w okresie grzewczym. Mimo że montaż takiej pompy ciepła wiąże się z jednorazową większą inwestycją, w dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie bardzo korzystne i opłacalne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę stale rosnące ceny innych surowców, wykorzystywanych w przypadku standardowych metod grzewczych. Co więcej, niewiele osób bierze to pod uwagę, ale ta metoda znajdzie również dodatkowe zastosowanie w okresie letnim. Pompa ciepła bowiem może pełnić dodatkowo funkcję chłodzenia wybranych pomieszczeń w upalne dni.

 Powietrzna pompa ciepła

Doskonałą alternatywą do gruntowej pompy ciepła, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają wystarczająco dużo miejsca na działce do montażu wymiennika gruntowego, jest powietrzna pompa ciepła. Jej funkcjonowanie oparte jest na poborze ciepła z powietrza i wykorzystaniu go do ogrzania budynków. Doskonale działa nawet przy niższych temperaturach (-25 stopni C) i podobnie jak w przypadku gruntowej pompy, może służyć jako klimatyzator w cieplejsze dni. “Powietrzna pompa ciepła to najefektywniejsza metoda grzewcza, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. Energia słoneczna jest nieograniczona, a jej wykorzystanie może przynieść nawet 75% oszczędności w miesięcznych rachunkach.” - mówi specjalista z firmy Jak, największego dostawcy pomp cieplnych w Olsztynie.

 Reasumując, zarówno gruntowa, jak i powietrzna pompa ciepła to bardzo ekologiczne metody ogrzewania budynków, które pozwalają równocześnie na duże oszczędności. Fundamentalna różnica leży w źródle energii wykorzystywanej do pracy. Jednak w obu przypadkach możemy mieć pewność, że jest to bardzo dobry wybór.

Podziel się