Artykuł sponsorowany Doprowadzenie wody do budynku – przyłącze czy własna studia?

Doprowadzenie wody do budynku – przyłącze czy własna studia?

Podstawowymi źródłami wody w domach jednorodzinnych są wodociąg i studnia. Decydując się na pierwszy wariant, inwestor musi zbudować przyłącze łączące nieruchomość z siecią publiczną. Sprawdźmy, jakie formalności należy wypełnić, aby rozpocząć budowę przyłącza i jak wygląda cały proces w praktyce.

Przyłącze wodociągowe – od czego zacząć?

Doprowadzanie wody do budynku wymaga uzyskania wypisu warunków technicznych z zakładu wodno-kanalizacyjnego. Projektant opracowuje strategię działania uwzględniającą przebieg i parametry techniczne przyłącza, a następnie zgłasza zamiar wykonywania robót w starostwie powiatowym (warunek stawiany przez zakłady wodno-kanalizacyjne). Inwestor nie musi składać dokumentacji w starostwie, jeżeli projekt przyłącza został uwzględniony w planie zagospodarowania działki. W końcowym etapie podpisuje umowę na dostawę wody i może korzystać z sieci.

Wykonanie przyłącza może być zlecone służbom zakładu wodno-kanalizacyjnego lub firmie zewnętrznej, takiej jak Kompresja.

Przyłącze wodociągowe  – lepsze niż studnia?

W wielu przypadkach obowiązek wykonania przyłącza jest zapisany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Pomimo że posiadanie własnej studni wiąże się z korzyściami finansowymi, warto wziąć pod uwagę szereg innych czynników.

Woda ze studni – czystość?

Woda z wodociągów jest regularnie badana, co daje gwarancję zdatności do picia – korzystając ze studni nie można mieć pełnej gwarancji, że woda jest wolna od zanieczyszczeń.

Woda ze studni – darmowa?

Przeświadczenie, że za wodę ze studni nie trzeba płacić, jest tylko pozorne. W większości przypadków woda wymaga uzdatniania, które nie dość, że jest kosztowne, nie zawsze przynosi zadowalający efekt. Koszta zakupu urządzeń uzdatniających, takich jak pompy czy zbiorniki hydroforowe, są przy tym dość wysokie.

Ciągłość zaopatrzenia w wodę

Przyłącze wodociągowe daje pewność stałego dostępu do wody. W przypadku studni ryzyko awarii zasilania jest znacznie wyższe niż w przypadku wodociągów – aby uniknąć przestojów konieczny jest zainwestowanie w zasilanie rezerwowe, co wiąże się z kolejnymi wydatkami.

Co wybrać – studnię czy wodociągi?

Budowa studni to alternatywa, ale nie zamiennik dla wodociągów, dlatego warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” tego rozwiązania. Wstępnie kalkulowane oszczędności mogą okazać się tylko iluzoryczne i w dłuższej perspektywie przysporzyć więcej problemów niż przynieść korzyści.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas