Materiał Partnera Domy drewniane w systemie szkieletowym

Domy drewniane w systemie szkieletowym

Domy drewniane w Polsce przez długi czas kojarzyły się z domkami letniskowymi lub wiejskimi chatami z minionych epok. Synonimem trwałości i ochrony przed czynnikami pogodowymi stały się domy murowane. Tymczasem domy drewniane stawiane w systemie szkieletowym stanowią dla nich doskonałą alternatywę, o czym przekonuje się coraz więcej inwestorów w naszym kraju.

Technologia ta sprawdziła się już w Kanadzie czy Skandynawii, gdzie klimat jest znacznie surowszy, a przy tym nie brakuje dobrej jakości drewna. Szkieletowe domy z tego surowca – nazywane u nas zresztą często „kanadyjczykami” – okazały się tak solidne, że po dziś dzień to właśnie one stanowią większość budynków jednorodzinnych wznoszonych na Północy.

„Kanadyjczyk” nad Wisłą

Choć w Polsce nie mamy aż tyle drewna, to jego zasoby wciąż są w stanie zaspokoić potrzeby każdego, kto pragnie wykorzystać je do budowy domu. Pomysł wykorzystania systemu szkieletowego zaczął być szerzej wykorzystywany w latach 90. XX wieku. Niestety, ówczesny brak doświadczonych fachowców, podobnie jak oszczędzanie na jakości użytych materiałów przyczyniły się do powstania negatywnego wizerunku szkieletowych domów drewnianych jako nietrwałych i sprawiających kłopoty. Tę złą sławę odzwierciedlają dziś ich ceny na rynku wtórnym – znacznie niższe niż w przypadku podobnych domów murowanych.

Na szczęście przez lata wykształciły się u nas firmy, które opanowały technologię wznoszenia domów drewnianych w systemie szkieletowym do perfekcji. Jedną z nich jest chociażby mogąca się pochwalić imponującym portfolio dotychczas zrealizowanych projektów firma Apis SA, która łączy tradycyjne, opracowywane przez pokolenia metody z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie budownictwa.

Zalety drewnianych domów szkieletowych

Dzięki wykorzystaniu prefabrykowanych elementów i ograniczonym zakresie tzw. prac mokrych szkieletowy dom z drewna można postawić w zaledwie 3-4 miesiące, czyli znacznie szybciej niż tradycyjny dom murowany o tej samej wielkości. Warto też zaznaczyć, że cechuje się on cieńszymi ścianami, w związku z czym jego powierzchnia użytkowa jest większa.

Ściany te jednak są doskonale zaizolowane, zarówno termicznie, jak i akustycznie, co pozwala istotnie ograniczyć wydatki na ogrzewanie w czasie eksploatacji budynku. Mało tego – zastosowanie większej liczby warstw izolacyjnych, a także montaż drzwi i okien o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła umożliwia uzyskanie w technologii szkieletowej drewnianego domu pasywnego.

Inne jej zalety to prostota i lekkość konstrukcji, a co za tym idzie – niższe koszty inwestycji. Konstrukcja ta zaś cechuje się jednocześnie wysokim stopniem odporności na obciążenia mechaniczne, jak również nie sprawia większych problemów w momencie, gdy w związku ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników zachodzi konieczność rozbudowy lub modernizacji budynku.

Podziel się