Materiał Partnera Domy drewniane a ekologia

Domy drewniane a ekologia

Budowa domu drewnianego to wybór, który jest przyjazny dla środowiska naturalnego oraz dla użytkownika. Drewno to materiał, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów użytkowych, a jednocześnie jego pozyskiwanie nie obciąża zbytnio środowiska. Dom z drewna oznacza również możliwość bliższego kontaktu z naturalnym i zdrowszym materiałem budowlanym i wykończeniowym.

 

Korzyści ze stosowania drewna

 

Zmiany klimatu i rosnące zanieczyszczenie powietrza skłaniają do poszukiwania w każdej dziedzinie rozwiązań, które są bardziej proekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. W budownictwie zwrot ku ekologii jest jednocześnie powrotem do tradycyjnych metod budowy i materiałów, które były stosowane „od zawsze”, takich jak drewno czy kamień. Dziś, za sprawą nowoczesnych technologii zabezpieczania drewna, używaniu bardzo efektywnych materiałów docieplających można uzyskiwać o wiele lepsze rezultaty, łącząc ekologię i oszczędności w różnych obszarach, od kosztów samej budowy po wydatki na ogrzewanie – wyjaśnia przedstawiciel firmy ZODAN, która jest producentem domów drewnianych.

 

Drewno jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów, zarówno ze względu na swoje właściwości użytkowe, jak i sposób pozyskiwania. Drewno używane do budowy domów pochodzi z Lasów Państwowych i posiada certyfikat pochodzenia. Wówczas mamy świadomość, że zostało ono pozyskane w sposób zgodny z gospodarką leśną, a w miejsce wyciętych drzew w celu zrównoważenia zasobów leśnych posadzone zostały nowe. Przy ścinaniu drzew i późniejszej obróbce powstaje znacznie mniej zanieczyszczeń niż przy produkcji powszechnie używanego betonu. Wielką korzyścią ze stosowania drewna jest również łatwość zagospodarowania powstających odpadów, a także samego materiału po zakończeniu jego eksploatacji.

 

Ekologiczny dom z drewna – korzyści dla użytkownika

 

Domy z drewna są ekologiczne nie tylko ze względu na korzystny wpływ, jaki wywiera wybór tego materiału na środowisko, ale również na samych użytkowników. Domy drewniane dają możliwość kontaktu z surowcem, który jest o wiele bardziej przyjazny, naturalny i lepszy dla zdrowia mieszkańców. Domy drewniane zapewniają np. zdrowy mikroklimat, dzięki optymalnemu poziomowi wilgotności. Drewno w zależności od temperatury chłonie i oddaje wilgoć, gwarantując dobre samopoczucie mieszkańcom i ograniczenie kłopotów związanych z alergiami.

 

Mieszkanie w ekologicznym drewnianym domu to zarówno możliwość lepszego wypoczynku ze względu na kontakt ze sprzyjającym relaksowi materiałem, jak i korzyści przy budowie i eksploatacji. Dom z drewna można postawić w dużo krótszym czasie. Jednocześnie jego parametry użytkowe znacznie przewyższają parametry domów wykonanych w technologii murowej.

 

Drewno o odpowiedniej grubości w połączeniu z nowoczesnymi materiałami termoizolacyjnymi pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania. Dom drewniany ma znacznie niższą bezwładność cieplną. Oznacza to, że jego wnętrze można stosunkowo szybko nagrzać, ponieważ ściany nie wyziębiają się w takim stopniu jak w domach murowanych. Bardzo dobrze łączy się to z charakterystyką nowoczesnych i ekologicznych źródeł ciepła, które są w stanie bardzo szybko dostarczyć potrzebnej porcji energii.

Podziel się