Artykuł sponsorowany Dom z bali – charakterystyka

Dom z bali – charakterystyka

Dom z litego drewna nie należy do tanich. Może się jednak okazać bardziej opłacalny niż w przypadku domu murowanego, a to i tak nie będzie jedyny powód coraz większej popularności takich budynków. Szybki, zaledwie kilkutygodniowy  montaż, możliwy nawet zimą, ekologia, naturalność oraz niepodrabialna atmosfera również nie wyczerpią arsenału korzyści wypływających z wyboru domu z bali na ten nasz wymarzony.

Do nielicznych minusów należy to, że nie wszędzie taki dom z drewna będzie wyglądał dobrze – niektórych jednak i tak to nie zraża. Zwłaszcza że nie zawsze musi przypominać wiejską chatę. Współcześnie osiągalne jest również całkiem nowoczesne wzornictwo, jeżeli zaś chodzi o wykończenie wnętrz, możliwe jest uzyskanie efektu nawet futurystycznego.

Unikalne własności drewna

Drewno użyte do budowy domu tworzy w jego wnętrzu korzystny dla zdrowia mikroklimat, między innymi dlatego, że pozwala utrzymać właściwą wilgotność powietrza, a także je w pewien sposób filtruje. Drewno dobrze izoluje zarówno akustycznie, jak i termicznie. Aby w pełni wykorzystać tę drugą cechę – tj. aby w lecie było w domu z niego wykonanym przyjemnie chłodno, a w zimie ciepło – grubość ścian powinna dochodzić teoretycznie nawet do pół metra. Obecnie jednak stosuje się specjalne, nowoczesne systemy dociepleń na poziomie pojedynczych bali, co eliminuje taką konieczność, oszczędzając czas, koszty i przestrzeń.

Dzięki odpowiedniej technologii zastosowanej przez doświadczoną ekipę uniknąć można też problemów wynikających z osiadania schnącego drewna, które początkowo jest surowe, a więc naturalnie wilgotne. – W ciągu kilku lat wysokość ścian może zmniejszyć się nawet o 6 proc., co jest uwzględniane już na etapie planowania robót – mówi ekspert z firmy Apis SA. O ile więc zlecimy budowę sprawdzonym fachowcom, zastosują oni rozwiązania chroniące takie elementy jak drzwi czy okna, a także sprawnie zamontują wszelkie kable czy instalację wodną, tak by elementy te pozostały niewidoczne.

Technologia

Do budowy domu z bali najczęściej wykorzystuje się drewno drzew iglastych, ale można też zdecydować się np. na drewno egzotyczne. Trwałość tego materiału sprawia, że dom taki może w dobrym stanie przetrwać nawet sto lat i więcej. Fundamenty nie muszą być przy tym rozległe, ponieważ konstrukcja domu z bali jest bardzo lekka w porównaniu z budynkiem murowanym. W izolowanym fundamencie kotwami mocuje się podwalinę, na której ustawiane są bale. Łączy się je ze sobą w narożnikach budynku dzięki precyzyjnie dociętym wypustom i wpustom (tzw. zamkom), a dla pewności niekiedy także stosuje metalowe profile przechodzące pionowo przez kilka bali np. w połowie ich długości. Szczeliny między balami – mogące się zwiększać w procesie schnięcia drewna – wypełnia się zaś specjalnymi podkładkami z filcu lub uszczelkami z taśmy poliuretanowej, a po zakończeniu montażu dodatkowo jeszcze pakułami, kitem czy nawet mchem. Obok charakterystycznych łączeń węgłowych nadać to może ostateczny sznyt naszemu domowi z bali.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas