Artykuł sponsorowany Dom pasywny i dom energooszczędny - czym się różnią?

Dom pasywny i dom energooszczędny - czym się różnią?

Domy energooszczędne i pasywne stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Są one nowoczesne, atrakcyjne wizualnie i pozwalają na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Klienci mają coraz większą świadomość zalet wynikających z tego typu budownictwa. W poniższym artykule wyjaśniamy plusy domów energooszczędnych i pasywnych oraz wyjaśniamy czym się między sobą różnią.

Różnica między domem energooszczędnym i pasywnym

Choć obydwa rozwiązania mają jeden wspólny cel - zminimalizowanie strat ciepła - to jest między nimi znaczna różnica. Aby ogrzać dom energooszczędny, potrzeba około 40 kWh (mkw./rok), natomiast aby ogrzać dom pasywny, wystarczy zaledwie 15 kWh (mkw./rok).

W obu przypadkach domy są projektowane i budowane tak, aby maksymalnie pozyskać energię z otoczenia. W tym celu stosuje się nowoczesne technologie, np. baterie fotowoltaiczne, które pozwalają pozyskać energię ze słońca. Kolejną ważną rzeczą jest zminimalizowanie tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Projektanci dbają o to, aby każdy, nawet najmniejszy, element domu zatrzymywał ciepło. Istotne są więc np. ściany, okna, stolarka okienna, drzwi, wentylacja.

Domy energooszczędne mają prostą i zwartą budowę, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła. Jednak domy pasywne idą o krok dalej. Wymagania, co do wyglądu są jeszcze bardziej rygorystyczne. Dom pasywny musi być oparty na planie prostokąta, cała południowa ściana powinna być przeszklona, a dach dwuspadowy. Jednak najważniejsza różnica między jednym a drugim rozwiązaniem jest taka, że domy pasywne nie posiadają tzw. aktywnej instalacji grzewczej. Wykorzystują wentylację mechaniczną, ciepło, które wydzielają domownicy oraz energię ze słońca.

Czy są jakieś wady?

Największą wadą domów energooszczędnych i pasywnych jest ich wysoka cena. Składają się na nią specjalistyczne, wysokiej jakości materiały, a także ekipa budowlana, która musi posiadać doświadczenie w budowie takich domów. Warto jednak zaznaczyć, że wartość rynkowa domów energooszczędnych i pasywnych stopniowo rośnie.

Dla niektórych minusem może być również prosty wygląd takich domów. Przy budownictwie energooszczędnym nie można sobie pozwolić na architektoniczne szaleństwa - budynki powinny być proste i zwarte.

Projekt domu energooszczędnego

Aby dom energooszczędny spełniał swoją funkcję, powinien być umiejętnie zaprojektowany. To zadanie należy powierzyć fachowcom, np. z Pracowni Projektowej Archikaba Katarzyna Machaj. Doświadczone biuro projektowe chętnie połączy wizję i potrzeby klienta z wymogami domu energooszczędnego, kreując piękną i funkcjonalną przestrzeń na lata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas