Artykuł sponsorowany Dom czy mieszkanie – na co się zdecydować?

Dom czy mieszkanie – na co się zdecydować?

Ceny dużych mieszkań w dobrych lokalizacjach są podobne do cen domów w miejscowościach leżących w niewielkiej odległości od dużych miast. Na co wobec tego lepiej się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie może się różnić w zależności od tego, kto zapyta. Dzisiaj podpowiadamy jednak, na co koniecznie zwrócić uwagę i o czym pamiętać przy dokonywaniu tego niesamowicie istotnego wyboru. Zapraszamy do lektury.

Co się bardziej opłaca?

W wielu przypadkach i po przeliczeniu cen nie całego mieszkania, a jednego metra kwadratowego, kupno domu jest bardziej opłacalne, tj. cena za wspomniany jeden metr jest niższa. Z domem czy mieszkaniem jest jednak jak z samochodem – nie wystarczy, że stać nas na jego kupno, musimy też mieć świadomość tego, jakie są koszty jego utrzymania. A te w dużej mierze zależą od regionu, w jakim mieszkamy, powierzchni, którą dysponujemy czy rodzaju budownictwa, o jakim mówimy. Może się jednak zdarzyć, że utrzymanie dużego mieszkania w mieście i domu poza miastem będzie się wiązało z podobnymi kosztami.

O popularność obu rozwiązań zapytaliśmy przedstawiciela firmy Tom-Bud z województwa wielkopolskiego, której specjalnością są m.in. prace wykończeniowe.

Rzeczywiście wydaje się, że w ostatnich latach posiadanie domów na tzw. podmiejskich obszarach, stało się dość popularne. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, bo chce uciec z miasta, w którym na co dzień pracuje i cieszyć się większą prywatnością, własnym podwórkiem oraz najczęściej również większą przestronnością swoich wnętrz. Modne są kominki i duże, murowane grille w ogrodach. Trzeba przyznać, że to całkiem sympatyczna wizja. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, i nie chodzi tu wcale wyłącznie o kwestie finansowe.



Dom wymaga uwagi

Finanse są istotne, ale podjęcie decyzji wyłącznie na tej podstawie, może się okazać dużym błędem. Nie wystarczy kupić sobie domu, zadbać o podwieszane sufity czy malowanie ścian. Trzeba też mieć świadomość, że dom, zwłaszcza większy niż nasze dotychczasowe mieszkanie, to więcej pracy. Chodzi tu o czynności tak prozaiczne, jak chociażby sprzątanie albo tak nieistotne dla lokatorów mieszkań, nad którymi czuwa spółdzielnia, jak zadbanie o ogrzewanie i odśnieżanie zimą czy koszenie podwórka latem.

Bardzo istotna jest również infrastruktura, a więc to, jaka odległość dzieli nas od miejsca naszej pracy, sklepu, w którym można zrobić większe zakupy, jak wyglądają drogi, a także to, czy na naszej działce mamy możliwość podłączenia stacjonarnego Internetu. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które korzystają z niego regularnie lub używają do pracy. To tylko z pozoru błahy problem.

Rozsądne rozważenie wszystkich aspektów mieszkania w domu lub w bloku pozwoli nam na podjęcie najlepszej, praktycznej i perspektywicznej decyzji dla nas i dla naszej rodziny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas