Artykuł sponsorowany Docieplenia stropów budynków krok po kroku

Docieplenia stropów budynków krok po kroku

W większości istniejących już domów jednorodzinnych znajdują się poddasza nieużytkowe. Ponieważ nie korzystamy z tych pomieszczeń na co dzień, a najczęściej składujemy tam po prostu mniej potrzebne w danej chwili rzeczy, takich poddaszy z reguły nie ogrzewa się.

Szacuje się, że przez poddasze nie posiadające odpowiedniego docieplenia może uciekać nawet do 20% ciepła. W okresie jesienno-zimowym jest to bardzo duży problem, który mocno odbija się na domowym budżecie – mówi specjalista z firmy Mab-Bud. Dlatego właśnie warto wykonać docieplenie stropu nawet na poddaszu nieużytkowym.

Ocena istniejącej izolacji

Zanim przystąpimy do kładzenia nowych dociepleń, należy sprawdzić czy, a jeśli tak to z czego wykonane są istniejące już izolacje. Może okazać się, że strop ocieplono wcześniej płytami z wiórów drzewnych lub polepą, co oznacza, że docieplenia te mogą być zawilgocone. W takim wypadku, niestety, musimy je zerwać.

Z folią czy bez folii pod nową warstwą?

Z położenia folii paroszczelnej pod nową izolację możemy zrezygnować tylko w 2 sytuacjach: jeżeli  spodnia warstwa nowych płyt posiada folię aluminiową lub jeżeli planujemy umocować folię na suficie pomieszczenia znajdującego się poniżej.

Wybór materiału izolacyjnego

Obecnie najczęściej do docieplania stropów wykorzystuje się wełnę mineralną w postaci płyt lub mat. Istnieją również inne możliwości, jak np. granulat, czyli strzępki wełny mineralnej, albo płyty styropianowe. Grubość izolacji powinna wynosić co najmniej 20 cm.

Ułożenie podłogi

Nawet na poddaszu użytkowym warto ułożyć podłogę. Dlatego  jeszcze przed przystąpieniem do układania płyt z wełny czy styropianu, musimy zadbać o ruszt. Konstrukcję nośną zwykle tworzą drewniane legary, do których po wyłożeniu izolacji, będziemy przybijać deski lub płyty tworzące parkiet. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas