Materiał Partnera Do czego służą drzwiczki rewizyjne do szachtów instalacyjnych?

Do czego służą drzwiczki rewizyjne do szachtów instalacyjnych?

Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że w projektach i strukturze budynków znajduje się wiele kanałów i szybów, które pełnią ważne funkcje, a montowane przy nich liczniki wymagają obudowy. Szachty wykonane są z odpornych materiałów, ale muszą zapewnić stały i wygodny dostęp do skrywanej w ich wnętrzach zawartości, szczególnie w przypadku awarii czy podczas serwisowania. Szyb zamykają najczęściej drzwiczki rewizyjne szachtowe. Czym one są?

Drzwiczki rewizyjne szachtowe – dlaczego są takie ważne?

W budynkach użyteczności publicznej, blokach i domach jednorodzinnych występują pionowe kanały, które są bardzo ważne dla wygody i bezpieczeństwa mieszkańców oraz użytkowników. Biegną one często przez wiele kondygnacji, całą budowlę, kryją w sobie przewody i rury instalacji sanitarnych, grzewczych, elektrycznych czy telefonicznych, są też niezbędne do wentylacji budynków. Dostęp do nich umożliwia zamontowanie drzwiczek rewizyjnych, które zapewniają wygodne i szybkie dojście w przypadku awarii lub konieczności wykonania przeglądu technicznego. Tego typu przysłona konieczna jest również przy wodomierzach oraz licznikach energii. Drzwiczki najlepiej kupować w miejscach takich jak Rafa, gdyż profesjonalne sklepy wybierające sprawdzonych dostawców i producentów, oferują najlepszej jakości produkty.

Drzwiczki do kanału instalacyjnego to ważny element zabudowy, który zamyka i uszczelnia szyb oraz utrudnia dostęp do niego osób niepowołanych, dlatego warto poświęcić chwilę, aby wybrać najlepszy model. Drzwiczki mogą być kwadratowe lub mogą mieć nieco bardziej podłużny kształt, dlatego należy to uwzględnić podczas wykańczania budynków lub modernizacji szybów. Często można też zamówić drzwiczki na wymiar, jeśli występujący w budynku otwór techniczny ma niestandardowy rozmiar.

Jak wybierać drzwiczki do szachtów?

Drzwiczki zawsze należy dopasować do wielkości otworu montażowego, co wpływa również na pozostałe decyzje na temat tego, jaki ich model spełni swoją funkcję najlepiej. Przy standardowych otworach najważniejszą cechą jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Trzeba pamiętać, że stanowią one zabezpieczenie, ale mają również wartość estetyczną, gdyż bardzo często są umieszczane w dość widocznym miejscu. Dlatego najlepiej zainwestować w metalowe drzwiczki rewizyjne, wykonane ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Dzięki temu nic się z nimi nie stanie, nawet jeśli poddawane będą zmiennej temperaturze, niekorzystnym warunkom atmosferycznym czy montowane będą w miejscach, gdzie mogą działać na nie opary szkodliwych substancji chemicznych np. w warsztatach, halach przemysłowych czy zakładach przetwórstwa. Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy mają być jedno, czy dwuskrzydłowe, pełne lub z okienkami czy otworami wentylacyjnymi. Dla bezpieczeństwa powinny być zamykane na zamek lub zatrzask. Ze względów estetycznych można również zastanowić się, czy nie wybrać modelu lakierowanego farbami strukturalnymi imitującymi na przykład antyczne złoto lub srebro, co sprawi, że drzwiczki lepiej wpasują się w styl wykończenia elewacji lub pomieszczenia.

Opracowanie:

Rafa Konrad Frączek

Łany , Owocowa 15

Podziel się