Materiał Partnera Dlaczego zbiornik betonowy jest lepszy niż plastikowy?

Dlaczego zbiornik betonowy jest lepszy niż plastikowy?

Zbiornik na szambo to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się nieczystości. Montowane są one nie tylko w gospodarstwa rolnych, ale również przy wielu domach jednorodzinnych, które nie zostały podłączone do systemy kanalizacyjnego. W ofercie sprzedawców dostępne są dwa rodzaje takiego szamba - zbiorniki betonowe oraz plastikowe. Dlaczego warto zdecydować się na ten pierwszy rodzaj?

Trwałość i wytrzymałość

Największą zaletą betonowych zbiorników jest ich ogromna wytrzymałość.  Dotyczy to przede wszystkim na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, na które narażone są zbiorniki podpowierzchniowe. W przypadku zastosowania betonu nie ma konieczności drżenia o ich odporność - beton jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów, dzięki czemu skutecznie znosi zewnętrzne zagrożenia. Dotyczy to również sytuacji, w której nad szambem znajduje się podjazd lub droga - nie ma obawy o uszkodzenie powierzchni zbiornika.

Nie można tego samego powiedzieć o zbiornikach plastikowych, w których mogą występować uszkodzenia na skutek działania pogody - tłumaczy pracownik firmy Wyroby betoniarskie Jan Stańko. Plastikowa powierzchnia jest również dużo bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, więc unika się sytuacji, w której na zbiorniku z plastiku prowadzona jest droga lub umieszczany jest podjazd.

Beton jest tańszy niż plastik

Ogromną zaletą stosowania betonowych zbiorników jest ekonomiczność tego rozwiązania. Są one nawet o kilkanaście procent tańsze, niż ich plastikowe odpowiedniki. Jeszcze korzystniej wygląda to, kiedy przeliczymy ceną na lata funkcjonowania - betonowe zbiorniki są tańsze, a dodatkowo nie wymagają tak częstych wymian, jak zbiorniki plastikowe.

Szczelność betonu

Jednym z najważniejszych czynników, który należy brać pod uwagę podczas zakupu szamba, jest jego wytrzymałość. Beton, jako najtrwalszy materiał budowlany, doskonale radzi sobie z zabezpieczeniem znajdujących się w środku zanieczyszczeń. Swoje cechy zawdzięcza przede wszystkim zastosowaniu specjalnej mieszanki betonowej, która jest dodatkowo wzmocniona przez substancje chemiczne. Taki materiał gwarantuje skuteczną ochronę zanieczyszczeń nawet przez kilkadziesiąt lat.

Podziel się