Materiał Partnera Dlaczego warto zdecydować się na lakierowanie proszkowe felg aluminiowych?

Dlaczego warto zdecydować się na lakierowanie proszkowe felg aluminiowych?

Felgi mają ogromny wpływ na estetykę samochodu. Zachowanie ich w należytym stanie wizualnym nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Są to elementy narażone przede wszystkim na ogromne obciążenia eksploatacyjne. Z czasem zaczynają się pojawiać różnego rodzaju odpryski i zarysowania. Najlepszym sposobem na przywrócenie felgom dawnego blasku, jest ponowne ich pomalowanie. Jak zrobić to najlepiej?

Czym jest lakierowanie proszkowe?


Aluminium to materiał, którego w zasadzie nie da się pomalować przy wykorzystaniu konwencjonalnych środków. Specyficzna struktura tego metalu sprawia, że oczekiwane rezultaty może przynieść tylko jedna metoda. Mowa tutaj oczywiście o lakierowaniu proszkowym. Czym się charakteryzuje? Cały proces rozpoczyna się od bardzo precyzyjnego wyczyszczenia powierzchni felgi. Trzeba z niej usunąć nie tylko widoczne zanieczyszczenia stałe, ale także pozostałości różnego rodzaju smarów oraz olejów.

Następnie za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego nanosi się farbę w formie proszku. Dzięki temu, że cząsteczki farby są naładowane elektrostatycznie, a sam lakierowany element uziemiony, farba bez problemu przyczepia się do powierzchni detalu. Kolejny etap polega na umieszczeniu felgi w piecu rozgrzanym do temperatury około 200 stopni Celsjusza. To właśnie tutaj powłoka ulega stopieniu i ostatecznemu utwardzeniu. Przy powłoce lakierniczej o grubości od 60 do 120 mikronów, proces ten zajmuje od 20 do 25 minut. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są największe korzyści?


Ogromna popularność lakierowania proszkowego w przypadku felg aluminiowych wynika z wielu korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie. Jest to zdecydowanie najefektywniejsza z dostępnych obecnie metod pokrywania metali. W przeciwieństwie do standardowych lakierów ciekłych farby proszkowe stanowią najlepszą gwarancję uzyskania idealnie gładkiej powierzchni bez mało estetycznych spękań, pęcherzyków czy zmarszczeń. Ochronne powłoki proszkowe są niezwykle odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, wpływ warunków środowiskowych, a także na oddziaływanie chemikaliów, co w przypadku elementów poddawanych tak znacznej eksploatacji, jest wyjątkowo ważne.

O uniwersalności zastosowania tej technologii świadczy również fakt, że w bardzo łatwy sposób uzyskuje się powłoki o różnych stopniach połysku w dowolnym kolorze z palety RAL. Jak podkreślają specjaliści z firmy Globmal, lakierowaniu proszkowemu mogą zostać również poddane felgi stalowe, aczkolwiek w tym konkretnym przypadku, trzeba zadbać o dodatkowy podkład antykorozyjny, który całkowicie wyeliminuje możliwość pojawienia się rdzawych ognisk. Obecnie na rynku usługowym próżno szukać metody, która charakteryzowałaby się tak dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Podziel się