Artykuł sponsorowany Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację w domu?

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację w domu?

Zimą tęsknimy za latem, a latem... często chętnie jednak zamienilibyśmy ponadtrzydziestostopniowe upały na minusową temperaturę. Kiedy jest nam zbyt zimno, możemy założyć cieplejszy sweter, podkręcić kaloryfer, albo w ostateczności schować się pod puchową kołdrą. Od upałów za to nie ma ucieczki - poza jedną: klimatyzatorem. Lato w Polsce lubi nas zaskakiwać. Upały zaczynają się pojawiać już w maju, kiedy kalendarz wskazuje jeszcze wiosnę. Klimatyzacja to doskonałe rozwiązanie, coraz bardziej dostępne, w coraz korzystniejszych cenach i coraz bardziej powszechne. Dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa klimatyzator?

Na wstępie warto podkreślić, że klimatyzator nie tylko ochładza powietrze we wnętrzu pomieszczenia, ale dodatkowo usuwa z niego nadmiar wilgoci. Im mniej wilgotne jest rozgrzane powietrze, tym lepiej się czujemy. Statystyki płynące z szeregów ankiet mówią, że człowiek latem najlepiej czuje się w temperaturze powietrza wynoszącej 24-26°C, o wilgotności 40-60%. Pracę klimatyzatora możemy porównać do pracy domowej lodówki. Klasyczny klimatyzator składa się z parownika i skraplacza (wymienniki ciepła), sprężarki, zaworu rozprężnego i dwóch wentylatorów. Wentylatory wymuszają przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza. Czynnik roboczy, który znajduje się w klimatyzatorze, odbiera w parowniku ciepło z pomieszczenia i oddaje je w skraplaczu do otoczenia. Dzięki sprężarce i zaworowi rozprężnemu czynnik roboczy przechodzi w fazę gazową lub ciekłą. Dwie podstawowe grupy klimatyzatorów to klimatyzatory monoblokowe i klimatyzatory typu split. Jak wyglądają, omówimy w kolejnym akapicie.

Klimatyzatory monoblokowe i typu split

Klimatyzatory monoblokowe, jak sama nazwa wskazuje, w jednej obudowie zawierają elementy, które pracują bezszelestnie i te, które pracują głośno - jednak producenci dbają o to, by jak najbardziej je wyciszyć. W klimatyzatorach typu split mamy dwie jednostki. W jednostce zewnętrznej znajduje się skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny, dzięki czemu pracują ciszej. Jednostka wewnętrzna chłodzi powietrze w pomieszczeniu, a zewnętrzna odprowadza ciepło poza budynek - mówi nam przedstawiciel firmy Barterm z Sieradza. Obydwa rodzaje urządzeń, klimatyzatory monoblokowe i typu split, oferowane są w dwóch wersjach: jako urządzenia przenośne i do montażu na stałe. Kiedy decydujemy się na monoblokowy klimatyzator przenośny, musimy pamiętać, że rura urządzenia musi być wystawiona na zewnątrz przez otwarte okno. Do domowych zastosowań najczęściej wybieramy klimatyzatory ścienne, które charakteryzują się dużą ilością funkcji. Możemy dopasować je do danego wnętrza i do naszych potrzeb. Klimatyzatory przypodłogowe wybierane są rzadziej, głównie ze względów estetyki: wszystkie modele wyglądają niemalże identycznie, przypominają grzejniki, natomiast nowoczesne klimatyzatory ścienne charakteryzują się dużą ilością wzorów. Każdy znajdzie wśród nich urządzenie, które będzie pasowało do danego wnętrza i jego wystroju. W biurach i sklepach wykorzystywane są dodatkowo rozwiązania kasetonowe i podstropowe, które montuje się również w budynkach użyteczności publicznej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas