Materiał Partnera Dlaczego warto stosować w domach rekuperację?

Dlaczego warto stosować w domach rekuperację?

Wiele się ostatnio mówi o ekologii, o alternatywnych źródłach energii, w tym ciepła, o sposobach na walkę ze smogiem. Każde, nawet drobne zachowanie mające na celu poprawę stanu powietrza w naszym otoczeniu, trzeba widzieć jako coś pozytywnego. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na rekuperację. O tym, co to jest, jak działa, czym się różni od zwykłej wentylacji, a także o tym, jakie daje oszczędności finansowe i zdrowotne, opowiemy w niniejszym artykule.

Czym różni się rekuperacja od wentylacji?

Rekuperacja, najprościej mówiąc, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przy wentylacji grawitacyjnej, którą przeważnie stosuje się w domach, powietrze wyciągane przez kominy powoduje nie tylko utratę ciepła, ale także niekorzystne zmiany wilgotności. Korzystając z rekuperatora kontroluje się ruch powietrza nawiewanego, oraz odzyskuje się ciepło z nagrzanego, lecz "brudnego" powietrza nasyconego dwutlenkiem węgla i wilgocią. Jak działa rekuperacja? Główne urządzenie stanowi rekuperator, gdzie znajduje się centrala z wymiennikiem, który służy do odzysku ciepła. Urządzenie to zaciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach – zimne powietrze z zewnątrz i zużyte powietrze z wewnątrz pomieszczenia. Dwa strumienie powietrza spotykają się w rekuperatorze, ale się nie mieszają, ponieważ płyną osobnymi kanałami. Ciepłe powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła zostawia tam swoje ciepło, podczas gdy napływające zimne powietrze z zewnątrz odbiera to ciepło i wprowadza z powrotem do pomieszczenia. Kanały wentylacyjne biegnące z rekuperatora, o zróżnicowanej średnicy, rozprowadzają świeże, ciepłe powietrze po całym domu. Zamontowanie w domu rekuperatora nie tylko pozwala na ogrzanie nawiewanego powietrza, ale również, za pomocą filtrów rekuperacji, oczyszcza je z alergenów i zanieczyszczeń pyłowych. I tym przede wszystkim różni się od wentylacji, zarówno tradycyjnej, czyli grawitacyjnej, jak i mechanicznej.

Duże oszczędności i to nie tylko finansowe

Reklamy zapewniające, że dzięki rekuperacji nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na ogrzewanie domu rozmijają się z prawdą. Nie mniej jednak dobry system rekuperacji zainstalowany przez firmę Elektro-Art pozwala realnie zaoszczędzić ok 30% energii wydatkowanej na ogrzanie domu. Jeśli do tego dołożysz dodatkowe metody zmniejszające straty ciepła jak izolacja, ograniczenie mostków cieplnych i inne, twoje oszczędności jeszcze bardziej wzrosną. Ale przecież pieniądze to nie wszystko. Rekuperacja pomaga zaoszczędzić także zdrowie twoje, twojej rodziny, a nawet sąsiadów. Otwierając okno wpuszczasz do domu powietrze, które mimo, że nie jest przesycone dwutlenkiem węgla i wilgocią, to jednak zawiera w sobie różne dymy, alergeny, smog, nieprzyjemne zapachy. Dzięki rekuperatorowi te elementy są filtrowane.

Podziel się