Artykuł sponsorowany Dlaczego uszczelnianie rys i pęknięć w konstrukcji budynku jest tak ważne?

Dlaczego uszczelnianie rys i pęknięć w konstrukcji budynku jest tak ważne?

Działające na budynek siły natury mogą wpływać na jego strukturę, powodując powstawanie uszkodzeń. Przez pęknięcia i rysy z czasem może przedostawać się wilgoć, przez co konstrukcja ulega dalszym uszkodzeniom. Ważne jest, by po zauważeniu tego rodzaju ubytków jak najszybciej je zlikwidować. Najczęściej stosuje się w tym celu niezwykle skuteczną iniekcję siłową wykonywaną za pomocą żywicy epoksydowej.

Które ze szczelin w konstrukcji można uszczelniać?

Rysy i pęknięcia na konstrukcji betonowej budynku są powszechne. Powstają na skutek działania czynników atmosferycznych, głównie opadów i wiatru. Przyczyną ich powstawania nie jest jednak sama natura, na którą każdy budynek powinien być z założenia odporny. Pęknięcia mogą powstawać jako konsekwencja błędów projektowych lub niewłaściwego obciążenia budynku – np. przedwczesnego lub nadmiernego.

Przed zastosowaniem iniekcji siłowej – w czym specjalizuje się między innymi firma Kaiser One – dokonuje się zatem fachowych oględzin pęknięć i rys. Ma to na celu opracowanie odpowiedniej metody walki ze szczelinami. Jeśli bowiem okaże się, że ich przyczyna leży w niezależnych czynnikach związanych z samą konstrukcją budynku, mogą pojawić się kolejne. Możemy spróbować im przeciwdziałać i reagować natychmiast, kiedy będzie to możliwe.

Fachowcy oceniają też poszczególne rysy i pęknięcia, by pracować tylko z tymi, które już nie pracują, tj. nie rozrastają się. Oznacza to, że w miejscu ich powstania budynek zdążył już osiąść i dalsze uszkodzenia się nie pojawią. Można z powodzeniem zastosować iniekcję epoksydową.

Co daje uszczelnianie rys i pęknięć w konstrukcji budynku?

Uzupełnienie pęknięć i rys sprawia, że budynek staje się mniej podatny na osłabienia w konstrukcji oraz dalsze uszkodzenia, dlatego powinno zostać wykonane jak najwcześniej. Przywrócenie prawidłowej wytrzymałości budynku to priorytet. Możemy tego dokonać dzięki żywicom epoksydowym, które wprowadzone pod ciśnieniem do pęknięć i rys pozwalają na ich wypełnienie i sklejenie.

Przy większych pęknięciach stosuje się nacięcia w poprzek – wykonane szczeliny pozwalają żywicy na lepsze wypełnienie swojego zadania i uszczelnienie uszkodzeń.

Sama żywica epoksydowa charakteryzuje się wysoką lepkością, przyczepnością i wytrzymałością, a przy tym potrafi przenosić obciążenia bez utraty swoich parametrów fizycznych, idealnie nadając się jako wypełniacz pęknięć i rys, które powstały na skutek oddziaływania sił powodujących odkształcenia materiałów budowlanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas