Artykuł sponsorowany Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków jest lepsza niż tradycyjne szambo?

Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków jest lepsza niż tradycyjne szambo?

Budowa domu w okolicy, w której nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, to częsta sytuacja. Wymaga ona podjęcia decyzji o tym, czy na posesji zostanie zamontowana przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy szambo. Obydwie instalacje mają swoje zalety i wady. Dowiedz się, czym różnią się te rozwiązania i dlaczego oczyszczalnia jest korzystniejszym wyborem!

Przydomowa instalacja ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może zostać zainstalowana na działce, jeśli przewidują to zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub uchwały w danej gminie. Jeśli ma to być niezależna inwestycja, cechująca się mniejszą wydajnością niż 7,5 m3 na dobę, wymaga jedynie zgłoszenia w starostwie powiatowym. Formalności nie są zatem skomplikowane i nie wymagają spełnienia wielu warunków. Może ona być posadowiona na gruncie przepuszczalnym, o poziomie wód gruntowych poniżej 2 m.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma wiele zalet. Można wybrać optymalny model spośród wielu typów i rozmiarów zbiorników. Nowoczesne projekty oczyszczalni przydomowych pozwalają na dopasowanie konkretnego rozwiązania. Poszczególne elementy instalacji są schowane w gruncie, przez co nie szpecą posesji i nie zabierają miejsca. System nie wymaga zbyt wielu prac konserwacyjnych. Zwykle raz na dwa lata usuwa się osad ze zbiornika wstępnego. Jest to ekologiczny, wydajny i niekosztowny sposób na pozbycie się ścieków. Montaż jest prosty i możliwy nawet na niewielkich posesjach, na których panują trudne warunki glebowe. Nie trzeba jej podłączać do prądu, jest bezpieczniejsza dla ludzi i środowiska naturalnego.

Korzyści z budowy szamba

Na etapie wykonywania inwestycji szambo jest tańszą alternatywą. Cena zależy głównie od wielkości i rodzaju zbiornika. Wymaga ono zgłoszenia w starostwie powiatowym. Jak wskazują specjaliści Biura Projektów i Nadzorów AQUA PROJEKT, pojemność szamba zależy od liczby użytkowników. Wymaga ono regularnego opróżniania, na ogół co 2 tygodnie. W przypadku tego rozwiązania konieczne jest wyprowadzenie pionu kanalizacyjnego. Oznacza to, że element ten będzie wystawał ponad grunt. Może to mieć negatywny wpływ na estetykę działki. Koszty eksploatacji są stosunkowo wysokie, jednorazowy wywóz może bowiem kosztować 200 – 400 zł.

Szambo jest rozwiązaniem mało ekologicznym. Wraz ze ściekami odbierana jest woda, która jest niezbędna w procesie magazynowania odpadów. W przypadku przydomowej oczyszczalni nawet 90% z nich stanowi woda, odzyskiwana w procesie oczyszczania. Szambo wymaga regularnych kontroli, w jego przypadku może dojść do uwalniania się gazów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas