Materiał Partnera Dlaczego odpowiednie uziemienie jest tak ważne?

Dlaczego odpowiednie uziemienie jest tak ważne?

Uziemienie stanowi bardzo ważną rolę w dziedzinie elektryki, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jest to obecnie standardowy element tak naprawdę każdej instalacji elektrycznej. Rzadko kiedy jego istnienie jest kontrolowane w domach prywatnych podczas przeglądów. Kontrola uziemienia może jednak przyczynić się nawet do uratowania czyjegoś życia, ponieważ może dojść do przepięcia. Zdarza się również, że prąd przewodzi źle wykonana lodówka. Dowiedz się czym jest uziemienie, dlaczego jest tak ważne oraz dlaczego jego odpowiednie wykonanie gra tak dużą rolę.

Co to jest uziemienie?

Uziemienie to w rzeczywistości dodatkowy przewód, w którym panuje zerowe napięcie. Oznacza to nic innego jak to, że w środku tego przewodu nie płynie prąd. Każdy przewód uziemiający jest przeprowadzony w gniazdkach, lampach oraz innych przyłączy i połączony z innymi przewodami uziemiającymi w jeden system. Zadaniem tej instalacji jest odprowadzanie do ziemi wszystkich niepotrzebnych ładunków elektrycznych. Przewody uziemiające poprowadzone są w taki sposób, aby nie wpływały na pracę wszystkich podłączonych urządzeń. Chcąc zlecić wykonanie niezbędnych prac, skorzystaj z usług firmy Biot-Electric Piotr Malczyk, której specjalizacją jest wykonywanie uziemień.

Jaki jest cel zastosowania w domu uziemienia?

Wielu inwestorów zapomina o odpowiednim uziemieniu bądź traktuje je lekceważąco. Jednak trzeba pamiętać, że ma ono bardzo duże znaczenie. Uziemienie w domu mieszkalnym wykonuje się z dwóch powodów:

  • ochronnych – główna przyczyna stosowania uziemień w domowych instalacjach,
  • roboczych – w celu poprawnego funkcjonowania urządzeń elektrycznych (w domach nieliczne urządzenia wymagają uziemienia do poprawnej pracy np. zasilacze komputerowe).

Wyjaśniając, powierzchnia naszej planety posiada potencjał elektryczny na poziomie 0 V, a niesprawne urządzenie AGD lub inne urządzenie wykorzystujące prąd posiada wiele takich nośników. Zastosowanie uziemiania w naszym domu powoduje wyrównanie oraz odprowadzenie nadmiarowych cząsteczek do poziomu gruntu. Powoduje to, że kontakt z uszkodzonym urządzeniem nie wyrządzi żadnych krzywd jego użytkownikowi. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia lub co gorsza porażenia prądem! Dlatego uziemienie jest tak ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom domu.

Uziemienie w różnych układach sieci elektrycznych

W domach, w których na co dzień mieszkamy, używa się różnych typów układów sieci elektrycznych. Poszczególne sieci różnią się od siebie wykonaniem uziemienia.

  • Sieć zasilająca bez instalacji uziemiającej (TN-C)
  • Sieć zasilająca z osobną instalacją uziemiającą w obrębie mieszkania (TN-C-S)
  • Sieć zasilająca z osobną instalacją uziemiającą, uziemioną w tym samym miejscu co punkt neutralny transformatora (TN-S)
  • Sieć zasilająca z osobną instalacją uziemiającą, uziemioną w innym miejscu niż punkt neutralny transformatora (TT)

Opracowanie:

BIOT-ELECTRIC Piotr Malczyk

Trzebinia , Podleska 5

Podziel się