Materiał Partnera Dlaczego należy smarować części maszyn przemysłowych?

Dlaczego należy smarować części maszyn przemysłowych?

Maszyny przemysłowe powinny być odpowiednio zabezpieczone przed nadmierną eksploatacją najważniejszych części mechanicznych. Jednym ze sposobów jest stosowanie profesjonalnych smarów, pełniących wiele różnych funkcji. Należy pamiętać, aby smar był wysokiej jakości i odpowiednio często aplikowany. Jakie są główne zadania smarowania i w jaki sposób to robić, aby było skuteczne?

Czym jest smar?

Smar to specyficzna substancja, której głównym zadaniem jest zmniejszenie tarcia pomiędzy dwiema poruszającymi się przy sobie powierzchniami, które się stykają. Może mieć różne konsystencje, najczęściej występuje w formie płynnej lub półpłynnej, ale czasami również stałej – na przykład w postaci past. Substancją nośną jest najczęściej tawot lub olej silnikowy, a substancje pomocnicze zależą od smarowanych materiałów oraz środowiska, w których będą one pracowały. Dystrybutorem wysokiej jakości środków smarnych do części mechanicznych maszyn przemysłowych jest między innymi przedsiębiorstwo Uni-Lager, której siedziba znajduje się w Rudzie Śląskiej.   

Jak smarować?

Metoda smarowania zależy w dużej mierze od konsystencji smaru. Środki płynne aplikuje się łatwiej od stałych, gdyż są w stanie bez problemu dotrzeć do nawet najmniejszych szczelin. Aplikacja powinna być precyzyjna, aby nie zabrudzić niepotrzebnie innych części maszyny – w szczególności tych, które nie powinny mieć poślizgowej powierzchni. Smarowanie części maszyn przemysłowych musi odbywać się regularnie, przy okazji każdego przeglądu. Ważne jest, żeby skrupulatnie kontrolować poziom nasmarowania. Kiedy substancji smarnych zaczyna brakować i nie zostaną na czas uzupełnione – części po prostu ulegną nadmiernemu ścieraniu i konieczna będzie ich wymiana.

Jakie funkcje pełni smarowanie?

Zmniejszenie tarcia jest najważniejszym zadaniem smarowania, ale nie jedynym. Można wymienić jeszcze kilka innych ważnych funkcji. Jest to między innymi tłumienie drgań, zmniejszenie luzów oraz amortyzacja obciążeń uderzeniowych. Większość smarów do maszyn przemysłowych ma doskonałe właściwości antykorozyjne, co dodatkowo zabezpiecza metalowe elementy przed przedwczesnym zużyciem materiały. Podczas smarowania zostają też usunięte wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli maszyna jest mocno zabrudzona, przed ponownym smarowaniem można dokładnie oczyścić poszczególne elementy. Trzeba jednak pamiętać, aby zawsze robiła to osoba doświadczona i odpowiednio przeszkolona, która wie, w jaki sposób pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń bez uszkodzenia maszyny.

Opracowanie:

Podziel się