Materiał Partnera Dlaczego należy odśnieżać dachy?

Dlaczego należy odśnieżać dachy?

Czy wiesz, że tylko 1 metr sześcienny śniegu wywiera nacisk aż 90 kilogramów? Odśnieżanie dachów jest ważne nie tylko z powodu ryzyka uszkodzenia konstrukcji, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. O tym, jak zgubne są opady śniegu, przekonano się podczas zawalenia dachu hali na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku. Zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych. Dlaczego jeszcze trzeba odśnieżać dachy?

Odśnieżanie dachów – dlaczego jest tak ważne?

 

Śnieg bywa niebezpieczny – szczególnie ten mokry, który jest jeszcze cięższy. Przede wszystkim ma negatywny wpływ na wytrzymałość konstrukcji budynków. Nierzadko ogranicza też, a nawet uniemożliwia działanie urządzeń i instalacji, które się znajdują na dachach. Zakłóca w ten sposób prawidłową eksploatację obiektów. Warto wiedzieć, że śnieg, który się zsuwa, uszkadza elementy dachowe położone niżej. Nie odśnieżając dachów, narażasz się więc na niemałe straty finansowe związane z naprawami lub wymianami.

Nie da się jednak ukryć, że śnieg jest największym zagrożeniem dla osób przebywających w budynku i jego otoczeniu. Jak mówi specjalista z firmy MARCIN LIS CLIMBING SERVICE, jako że powoduje dodatkowe obciążenia statyczne i dynamiczne, w najgorszych przypadkach dach może ulec zarwaniu. Zagrożeniem są też sople lodowe i okapy. Kiedy zaczyna się odwilż, sople mogą spaść z obiektów, co jest niebezpieczne dla przechodniów.

Nie każdy wie o tym, że zgodnie z art. 91a Ustawy prawo budowlane właściciel obiektu jest zobowiązany do jego odśnieżania. Jeśli budynek nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania, kary są dotkliwe. Najłagodniejszą jest grzywna nie mniejsza niż 1000 zł. Często wynosi ona znacznie więcej. W najgorszym przypadku, jeśli dojdzie do wypadku związanego z nieodśnieżaniem dachu, właściciel może zostać pozbawiony wolności nawet do roku.

Takim samym zagrożeniem są wspomniane sople. Jeśli nie zostają usunięte, kary są identyczne.

Czy można samodzielnie odśnieżać dach?

 

Przepisy BHP określają, kto może odśnieżać dachy. Przede wszystkim musi to być osoba, która odbyła stosowne szkolenie i nie ma przeciwwskazań lekarskich. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która odśnieża dachy i ma kompleksowe doświadczenie w pracach na wysokościach.

Do usunięcia białego puchu i sopli jest konieczne użycie specjalistycznego sprzętu i podnośników. Pracownicy dysponują najlepszej jakości środkami ochrony indywidualnej i zabezpieczają teren w okolicy obiektu. Warto więc postawić na profesjonalistów, którzy bezpiecznie, niedrogo i szybko pozbędą się połaci śniegu. Zdecydowanie łatwiej jest usunąć takie, który nie zalegają od wielu dni.

 

 

Podziel się