Materiał Partnera Dlaczego nadmiar sadzy w przewodach kominowych jest tak niebezpieczny?

Dlaczego nadmiar sadzy w przewodach kominowych jest tak niebezpieczny?

Najczęstszą przyczyną niedrożności przewodów kominowych jest gromadząca się w nich sadza. Powstaje ona wskutek niepełnego spalania paliw lub innych materiałów, w których składzie chemicznym znajdują się znaczne ilości węgla. Niestety zjawisko to może wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Z jakimi informacjami na jego temat warto się zapoznać i dlaczego szybka reakcja na problem jest tak istotna?

Skąd bierze się sadza w kominie?

Niestety na pytanie to nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ przyczyny pojawienia się nadmiaru sadzy w przewodach mogą być bardzo różne. W tym miejscu trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, iż za większość zdiagnozowanych niedrożności odpowiadają sami użytkownicy, a nie – jak mogłoby się wydawać – ewentualne niedoskonałości systemów kominowych. Po pierwsze, w paleniskach wciąż bardzo często można znaleźć materiały, które w żadnym przypadku nie powinny zostać tam umieszczone. Mowa tutaj przede wszystkim o wyrobach gumowych, tworzywach sztucznych oraz makulaturze.

Za bardzo poważny błąd uważa się również regularne palenie mokrym drewnem. W tym przypadku podczas całego procesu wytwarzają się ogromne ilości dymu oraz pary wodnej, które z czasem zaczynają dosłownie oblepiać światło przewodów. Z czasem zaczynają pojawiać się wyraźne problemy z wydajnością działania systemu. Długotrwałe bagatelizowanie takiego stanu rzeczy może skończyć się wręcz katastrofalnie. W jaki konkretnie sposób?

Nadmiar sadzy w kominie – jakie są największe zagrożenia?

Gromadząca się przez lata w przewodach sadza, stwarza zagrożenie na 2 głównych płaszczyznach. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o sporym ryzyku samozapłonu, a co za tym idzie, wystąpienia pożaru. Do zjawiska tego zdecydowanie najczęściej dochodzi w miejscu ujścia spalin, czyli tam, gdzie ich temperatura jest najwyższa. O tym, czym grozi pojawienie się ognia w bezpośrednim sąsiedztwie konstrukcji dachowej wykonanej z drewna, nie trzeba przekonywać nikogo. Kolejną niezwykle groźną sytuacją jest tak, w której sadza przyczyni się do zatkania przewodów kominowych. Ewentualne wycofanie się spalin do wnętrza domu to śmiertelne niebezpieczeństwo.

Znajdujący się w składzie dymu tlenek węgla każdego roku odpowiada za wiele tragicznych w skutkach zdarzeń. Dlatego też, aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne w tym przypadku ryzyko, w razie dostrzeżenia pierwszych objawów niedrożności systemu kominowego, jak najszybciej należy poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów. Pracownicy Rzemieślniczego Zakładu Usług Kominiarskich pojawią się na miejscu tak szybko, jak tylko jest to możliwe wraz z niezbędnym wyposażeniem technicznym. Szybka reakcja ze strony właściciela domu pozwala skutecznie poradzić sobie z zaistniałym problemem bez konieczności stosowania bardzo inwazyjnych technik.

Opracowanie:

Podziel się