Materiał Partnera Dlaczego inwestycja w system oddymiania klatek schodowych jest taka istotna?

Dlaczego inwestycja w system oddymiania klatek schodowych jest taka istotna?

System oddymiania klatek schodowych ma wiele zalet, dzięki którym nierzadko można uratować ludzkie życie i zminimalizować straty powstałe w wyniku pożaru. O tym, na czym polega funkcjonowanie tego systemu i dlaczego warto instalować go w wielu powierzchniach użytkowych, przeczytasz w poniższym artykule. Sprawdź i popraw bezpieczeństwo nieruchomości, którą zarządzasz.

Jak działa system oddymiania grawitacyjnego i dlaczego jest on taki ważny?

System w razie zaistnienia takiej potrzeby na bieżąco usuwa gaz i gorące powietrze. System oddymiania klatek schodowych można rozbudować o dodatkowe funkcje, np. automatyczne otwieranie bram lub okien napowietrzających czy też opuszczenie kurtyn dymowych. Wszystko zależy jednak od warunków architektonicznych, charakterystycznych dla konkretnego obiektu. Na tej podstawie określa się bowiem dostępne możliwości i proponuje adekwatne rozwiązania.

Inwestycja w tego typu rozwiązanie jest wyjątkowo istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających na danej powierzchni. System nierzadko pozwala usprawnić ewakuację, a tym samym zminimalizować straty w ludziach i zmniejszyć skutki tragedii. Ponadto taka inwestycja pozwoli także zminimalizować straty materialne. W wielu przypadkach pożar nie strawi bowiem całego majątku i nie będzie rozprzestrzeniał się tak szybko, jak w przypadku niezastosowania odpowiednich zabezpieczeń.

Gdzie warto zainwestować w system oddymiania?

Systemy tego rodzaju najczęściej stosuje się w przypadku przestrzeni publicznych i obiektów komercyjnych. Warto zainwestować w nie zwłaszcza w przypadku dużych hal przemysłowych, produkcyjnych, magazynowych i handlowych. Projekt instalacji najlepiej wykonać przy współpracy z rzeczoznawcą i profesjonalną firmą, specjalizującą się w tworzeniu różnego rodzaju instalacji elektrycznych. Rekomendujemy, aby decyzję o zainwestowaniu w system oddymiania klatek schodowych podejmować możliwie jak najszybciej. Dzięki temu inwestor uniknie konieczności wykonywania prac, które mogłyby negatywnie wpłynąć na aspekt wizualny i estetykę budynku – podpowiada ekspert z firmy Hestel.

Konserwacja systemu – konieczna do utrzymania ciągłej sprawności

System oddymiania należy regularnie poddawać konserwacji, ponieważ tylko kontrola i weryfikacja poszczególnych elementów, pozwoli zagwarantować pełną sprawność instalacji przez cały okres użytkowania. Działania te obejmują testy pracy centrali oraz weryfikację poprawności wszystkich komunikatów wychodzących i działania urządzeń pod kątem przesyłania informacji. Kontroli poddawane są także elementy detekcyjne, przyciski, siłowniki, systemy współpracujące oraz przewody linii dozorowych i wyjściowych. Każdy przegląd musi zakończyć się wystawieniem odpowiedniej dokumentacji, poświadczającej przebieg całego procesu. W niektórych przypadkach konieczne jest także dokonanie wpisu do książeczki systemu. Jest to wyjątkowo istotne, ponieważ kwestię weryfikacji sprawności systemu reguluje Rozporządzenie MSWiA.

Opracowanie:

Podziel się