Materiał Partnera
Deski drewniane kontra kompozytowe, czyli jak urządzić własny taras

Deski drewniane kontra kompozytowe, czyli jak urządzić własny taras

Planując budowę tarasu musimy zdecydować się na deski, którymi chcemy go pokryć. Wybór ogranicza się przeważnie do desek drewnianych i kompozytowych. O wyższości drewna nad kompozytem (lub odwrotnie) nie sposób rozstrzygnąć. Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników, a o zakupie decydują przede wszystkim finanse i indywidualne preferencje.

Charakterystyka drewnianych desek tarasowych

Drewniane deski tarasowe to rozwiązanie dedykowane miłośnikom klasyki i naturalności. Wyroby tego typu cechują się pięknym usłojeniem i bogatą paletą barw, zależną od wykorzystanego gatunku drewna (deski można też wybarwiać na wybrany przez siebie kolor). Materiał nie nagrzewa się, dzięki czemu da się po nim kroczyć bosą stopą. Tarasy z desek drewnianych doskonale współgrają z ogrodową roślinnością, tworząc spójne założenia aranżacyjne. Jedyną niedogodność stanowi wymóg regularnej pielęgnacji – deski warto impregnować nawet dwa razy do roku. Dbałość jednak popłaca, gdyż właściwie utrzymywane drewno zachowuje swoje walory nawet przez kilkadziesiąt lat nieustannej eksploatacji. Tyczy się to zwłaszcza nieco droższych produktów z drewna egzotycznego, choć wiele do zaoferowania mają też tradycyjne deski z sosny czy modrzewia.

Podstawowe zalety tarasowych desek kompozytowych

Deski kompozytowe stanowią efekt połączenia pyłu drzewnego i tworzywa sztucznego. Z tego względu nie są wyrobem w pełni naturalnym. Nie jest to wielka wada – materiał prezentuje się naprawdę dobrze, jest miły w dotyku i niezwykle wytrzymały. Desek nie trzeba impregnować olejem ani malować farbą – do czyszczenia wystarczy woda z detergentem. Mimo to nie pękają, nie wypaczają się i są równie długowieczne, jak ich drewniane odpowiedniki. Do najczęściej widywanych kolorów kompozytu należą: antracytowy, biały, brązowy, szary i teak. Z upływem czasu materiał może delikatnie zmienić odcień (niestety nie da się go wybarwić na nowo), jednak nadaje mu to tylko dodatkowego uroku.

Na jakie deski tarasowe się zdecydować?

Zarówno deski z drewna, jak i kompozytowe mają swoje niewątpliwe zalety. Wielbiciele klasyki chętniej wybierają pierwsze z wymienionych rozwiązań. Osoby szukające materiałów prostszych w utrzymaniu, często decydują się na kompozyt. Oczywiście sporą rolę odgrywa kryterium kosztów. Deski kompozytowe są zazwyczaj tańsze od desek z drewna egzotycznego, choć jednocześnie bywają droższe od np. desek sosnowych. Dokonanie wyboru nie jest więc proste. W razie pytań lub wątpliwości, najlepiej poradzić się fachowców. Szerokim asortymentem desek tarasowych z drewna i kompozytu dysponuje m.in. renomowana firma Global Biznes. Jej specjaliści służą pomocą mailową i telefoniczną. Więcej szczegółów mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Podziel się