Artykuł sponsorowany Demontaż konstrukcji stalowych krok po kroku

Demontaż konstrukcji stalowych krok po kroku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, demontaż to część rozbiórki, usunięcie obiektu budowlanego lub jego części. Gdy do realizacji zadania wymagane jest pozwolenie na wykonanie robót, podczas prac prowadzony jest „Dziennik rozbiórki”, dokumentacja niewiele różniąca się od „Dziennika budowy”. Prace przy demontażu konstrukcji stalowych odbywają się etapami, które zaplanowane są w projekcie, zgodnie z harmonogramem. Jak wygląda demontaż konstrukcji stalowych krok po kroku?

Przygotowania do demontażu konstrukcji stalowej

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, wszystkie prace przy demontażu konstrukcji odbywają się etapami. Można powiedzieć, że gdyby udało nam się stworzyć idealny projekt rozbiórki i harmonogram prac, a później zgodnie z tą dokumentacją te prace zrealizować, „Dziennik rozbiórki” byłby niemalże kopią przygotowanego harmonogramu. Konstrukcje stalowe to pojęcie bardzo szerokie – mamy stalowe mosty, wiadukty, konstrukcje wieżowe i inne konstrukcje szkieletowe, wiatraki, kominy, czy obiekty takie jak hale magazynowe, produkcyjne, hale sportowe. O demontażu konstrukcji stalowej najlepiej więc opowiedzieć, prezentując konkretny przykład. Załóżmy, że przeprowadzamy rozbiórkę nieużywanej hali magazynowej. Zanim przystąpimy do samego demontażu konstrukcji, musimy najpierw odłączyć obiekt od zasilania w energię elektryczną, zdemontować oprawy oświetleniowe i instalację elektryczną. Kolejny krok to demontaż obudowy ścian, dalej rozebranie pokrycia dachowego.

Demontaż konstrukcji nośnej

Jak mówi nam przedstawiciel firmy ZON z Kielc, przez demontaż konstrukcji nośnej obiektu rozumiemy usuwanie elementów nośnych, jak słupy, czy belki, wraz z ich wzmocnieniami, np. stężeniami. Demontaż konstrukcji zaczynamy oczywiście od góry, usuwamy płatwie i belki, pamiętając, że ramy konstrukcyjne muszą zachować stabilność. Demontaż płatwi najlepiej więc wykonać etapowo, zachowując przemienność robót. W przypadku elementów łączonych śrubami możemy je demontować odkręcając śruby, rozcinając je palnikiem lub mechanicznie. W przypadku elementów spawanych pozostaje nam rozcięcie konstrukcji. W dalszej części demontażu konstrukcji stalowej postępujemy analogicznie, usuwając słupy ze stężeniami i inne elementy, które stanowiły konstrukcję nośną ścian.

Przy demontażu wysokich konstrukcji prace najlepiej wykonać przy pomocy dźwigu samojezdnego, bezpiecznie odstawiając na wyznaczone miejsce (lub bezpośrednio na samochód) poszczególne elementy. Jeżeli projekt wskazuje rozbiórkę posadzki, ław, czy stóp fundamentowych (a tak zazwyczaj właśnie jest), najkorzystniej wykorzystać do tych prac koparkę lub ładowarkę. Na koniec warto dodać, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych prac rozbiórkowych, teren, na którym demontowana jest stalowa konstrukcja, musi być odpowiednio ogrodzony i oznakowany. Nie przeprowadzamy robót, gdy prędkość wiatru przekracza tę, która została wskazana w projekcie rozbiórki. Przestrzegamy też oczywiście wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas