Artykuł sponsorowany Dach dwuspadowy czy kopertowy?

Dach dwuspadowy czy kopertowy?

Jeśli chodzi o konstrukcję dachów, możliwości wyboru są raczej ograniczone do standardowych rozwiązań, które cieszą się dużą popularnością. Najpopularniejszymi rodzajami dachów są dachy dwuspadowe oraz kopertowe. Czym się różnią, jakie mają plusy oraz minusy, na które rozwiązanie lepiej się zdecydować?

Dach dwuspadowy a dach kopertowy

Pozornie tylko wizualna różnica pomiędzy różnymi rodzajami dachów, ma w rzeczywistości duży wpływ na to, jak eksploatowany może być dom. Warto więc dokładnie przeanalizować to, pod jakim kątem chcemy między innymi wykorzystywać poddasze, a także jakim budżetem dysponujemy.

Jeśli chodzi o koszty, to z pewnością dach dwuspadowy jest zdecydowanie tańszy w budowie, prace budowlane na tego typu dachu trwają zdecydowanie krócej niż w przypadku dachu kopertowego, więc ich koszt jest mniejszy. W przypadku dachu kopertowego mowa nie tylko o większej ilości czasu, ale też większej ilości drewna użytego do wykonania całej konstrukcji. Z tego też powodu, jeśli mamy bardzo mały budżet, dach kopertowy nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Ewentualne zmiany w projekcie w przypadku dachu kopertowego w stosunku do dachu dwuspadowego będą także bardziej problematyczne i bardziej kosztowne. Jeśli chodzi o dach dwuspadowy to jego prosta konstrukcja sprawia, że elementy są raczej powtarzalne. W przypadku dachu kopertowego ewentualne zmiany wprowadzone w projecie wymagają przeliczenie elementów pod aktualne wymiary, zmienia się bowiem nieśność konstrukcji.

Eksploatacja poddasza- jaki dach wybrać?

Jak mówi nam ekspert z firmy Dachy Urbańczyk, pod względem możliwości eksploatacyjnych poddasza, o wiele lepszym wyborem jest jednak dach dwuspadowy. Dlaczego? Ponieważ skosy występują jedynie na dwóch końcach, a ogólna powierzchnia bez skosów jest większa w porównaniu do dachu kopertowego. Dach kopertowy ma o wiele więcej skosów, co utrudnia zaaranżowanie wnętrza. Problematyczne może być także zamontowanie okien na dachu kopertowym, ponieważ należy uważać na konstrukcję dachu, która jest bardziej skomplikowana niż w przypadku dachu dwuspadowego.

Jednak budowa dachu kopertowego wiąże się z mniejszymi kosztami wymagającymi ocieplenie. W przypadku dachu dwuspadowego ocieplić należy także ściany szczytowe, co generuje większe koszty.

Jak widać zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie mają pewne plusy oraz minusy, a wybór optymalnego rozwiązania nie zawsze jest prosty. Wybór odpowiedniego dachu jest zwykle podyktowany wieloma czynnikami, które brane są pod uwagę na etapie projektowania i planowania budżetu budowy.

Opracowanie:

Urban Ptb Adam Urbańczyk

Radzionków , Wspólna 1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas