Materiał Partnera Czym zajmują się zakłady budowlane wyspecjalizowane w renowacjach budynków?

Czym zajmują się zakłady budowlane wyspecjalizowane w renowacjach budynków?

W Polsce istnieje tysiące budynków, które można uznać za zabytkowe, lub które w niedalekim czasie będą mogły być uznane właśnie za cenny dobytek architektoniczny. Wiele z takich obiektów stanowi miejsca wciąż użytkowane przez ludzi. Mowa o obiektach muzealnych, kościołach, gmachach urzędów i banków, czy też o miejskich kamienicach. To one muszą przechodzić różnego rodzaju działania konserwatorskie, do których zalicza się nie tylko konserwowanie wewnętrzne wyposażenia, czy elewacji, ale także różne prace modernizacyjne – tu warto wymienić np. te związane z izolacjami termicznymi.

Renowacja zabytków

Do działań renowacji zabytków, zalicza się między innymi kompleksowe adaptacje obiektów, które wynikają ze zmiany sposobu ich użytkowania, a także renowacje małej architektury, czy adaptowanie oraz zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego budynku. Ważne są również złożone procesy oczyszczania i odgrzybiania m.in. elewacji, która często wykładana jest preparatami renowacyjnymi, lub dla której stosuje się odpowiednie działania termomodernizacji – np. w metodzie „lekkiej-suchej”. Oprócz tego najbardziej powszechnymi usługami remontowo-budowlanymi, w dziedzinie renowacji zabytków, są: odnawianie posadzek i ścian wewnętrznych, odnawianie więźby i pokryć dachowych, a także wzmacnianie konstrukcji dachowych, czy sklepień. Najlepsze firmy wykonujące renowacje, według projektów architektonicznych konserwatorów, będą w stanie odnowić również schody zewnętrzne, czy wdrożyć nowe systemy oświetleniowe.

Zakres działań renowacji zabytków, może być zatem tak szeroki, jak w przypadku remontów innych budynków. Należy jednak podkreślić to, że procedura samego pozwolenia na działania firmy budowlanej jest znacznie bardziej złożona, a wszystkie prace nawet w najdrobniejszym elemencie zaplanowane. Renowacjami zabytków zajmują się tylko przedsiębiorstwa, które zatrudniają ekspertów technik budowlanych, metod konserwacyjnych, materiałoznawstwa, architektury i urbanistyki, czy też instalatorstwa.

Wykonawcy remontów/modernizacji zabytków

W Polsce na zlecenie konserwatorów zabytków, działa wciąż mała liczba firm, wyspecjalizowanych w np. odnawianiu starych i pięknych kościołów, czy kamienic. Wiele z takich przedsiębiorstw, łączy pełne usługi budowlane – np. budowa domu jednorodzinnego pod klucz – właśnie z renowacjami zabytków. Przykładem może być firma RENOR, która ma za sobą zarówno naprawy elewacji budynków mieszkalnych, jak i też działania związane z odtwarzaniem historycznego wyglądu obiektów, np. Dworca Zachodniego w Poznaniu. Przed podjęciem współpracy z takimi przedsiębiorstwami, zawsze należy zwrócić uwagę na certyfikaty. Warto przy tym podkreślić, że inwestorzy biznesowi, np. realizujący budowę apartamentowców o podwyższonym standardzie budowlanym, często chcą zawierać umowy wykonawcze, właśnie z ekipami o uprawnieniach konserwatorskich – jest to bowiem wyznacznik najwyżej budowlanej jakości.

Podziel się