Materiał Partnera Czym wyróżnia się monitoring analogowy i IP?

Czym wyróżnia się monitoring analogowy i IP?

Wybór odpowiedniego systemu monitoringu nie jest tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Zanim zamontujemy monitoring, musimy podjąć wiele ważnych decyzji. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby system monitorowania był właściwie dobrany do naszych potrzeb. Na rynku spotkamy wiele różnych rodzajów monitoringu, a wśród nich monitoring IP i analogowy. Zobacz, jakie są dobre i słabe strony tych rozwiązań.

Monitoring analogowy – jakie są jego plusy i minusy?

Monitoring IP oraz analogowy mają kilka różnic między sobą. Największą z nich dostrzeżemy w poszczególnych elementach infrastruktury monitorowania. W przypadku tradycyjnych monitoringów, czyli analogowych, niezbędne jest zastosowanie urządzeń odpowiedzialnych za rejestrowanie treści oraz zasilanie całego systemu. Takich elementów nie wymaga monitoring IP. Ponadto tradycyjny system monitoringu wymaga użycia innej dodatkowej instalacji. Mowa tu o przewodach elektrycznych, które stosuje się w celu zasilania kamer. Dodatkowe przewody są też wymagane do obsługi systemu.

Jednak za systemem analogicznym przemawia to, że zwykle takie połączenia są trwalsze i mniej awaryjne. Chodzi tu szczególnie o to, że nie można zakłócić sygnału niezbędnego do pracy poszczególnych elementów. Drugą zaletą takiego rozwiązania jest zdecydowanie niższa cena urządzeń. Ze względu na to, że cyfrowy monitoring daje większe możliwości, sprzęty analogowe dostępne są za niewygórowane ceny. Warto się zdecydować na takie rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy dysponujemy już odpowiednim okablowaniem i nie ma konieczności rozprowadzania go od podstaw.

Jakie są mocne i słabe strony monitoringu IP?

Obecnie odchodzi się od tradycyjnych, analogowych systemów monitorowania, które zastępowane są przez monitoring IP. Ich montaż oferuje między innymi firma elektroinstalacyjna El Serwis z Barlinka w województwie zachodniopomorskim. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie obrazów w najwyższej jakości, a obraz nie jest gorszy mimo np. niesprzyjających warunków atmosferycznych lub pory dnia. Oprócz tego taki monitoring pozwala na korzystanie z wielu dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w tradycyjnych systemach. Przykładem takich funkcji mogą być między innymi czujniki ruchu, podczerwień lub dodatkowe podświetlenie.

Nie da się też ukryć, że zaletą monitoringu IP jest jego prosty montaż, który nie wymaga rozprowadzania przewodów między poszczególnymi elementami systemu, jak ma to miejsce w przypadku monitoringu analogowego. Ze względu na to, że działanie systemu oparte jest na bazie złącza sieciowego, nie ma konieczności stosowania rejestratorów, a jedynie potrzebny jest dostęp do Internetu. To wszystko sprawia, że możemy mieć podgląd na to, co się dzieje w naszym domu lub dookoła niego z każdego miejsca na ziemi. Niestety w przypadku braku dostępu do Internetu nie będziemy w stanie zobaczyć obrazu z monitoringu. Poza tym sygnał bezprzewodowy można łatwiej zakłócić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas