Artykuł sponsorowany Czym się różni wykop szerokoprzestrzenny od wąskoprzestrzennego?

Czym się różni wykop szerokoprzestrzenny od wąskoprzestrzennego?

Pierwszym z etapów większości budów jest wykonanie różnego rodzaju prac ziemnych. Mają one na celu nie tylko wyrównanie terenu, ale także jego przygotowanie np. pod budowę fundamentów. Wyróżniamy kilka rodzajów wykopów, które muszą cechować się odpowiednim ukształtowaniem, a także fachowym wykonaniem. Jakie wykopy zaliczamy do grupy szeroko i wąskoprzestrzennych? Wyjaśniamy.

Czym jest wykop?

Wykop to jedna z najczęściej wykonywanych na większości placów budów budowli ziemnych. Zgodnie z definicją – wykop jest budowlą ziemną, która powstaje poprzez odpowiednie ukształtowanie terenu. Ma ono na celu stworzenie wolnej przestrzeni w wyniku usunięcia części gruntu.

Wyróżniamy trzy rodzaje wykopów. Najczęściej wykonywane są wykopy wąskoprzestrzenne i wykopy szerokoprzestrzenne. Nieco rzadziej wykonywane są wykopy jamiste, co ma związek z ich przeznaczeniem. Każdy z rodzajów wykopów wymaga precyzyjnego pomiaru oraz zastosowania odpowiednio dobranych maszyn. Wykonawstwem różnego rodzaju robót ziemnych zajmuje się m.in. firma Artimex S.A., która dysponuje własnym sprzętem, a także niezbędnymi podczas prowadzenia wszystkich prac ziemnych wiedzą oraz doświadczeniem.

Wykop szerokoprzestrzenny a wykop wąskoprzestrzenny – ważne różnice

Wykopy szerokoprzestrzenne i wykopy wąskoprzestrzenne znacząco się od siebie różnią nie tylko pod względem kluczowych parametrów, czyli szerokości, długości i głębokości, ale także przeznaczenia. W przypadku wykopów szerokoprzestrzennych mamy do czynienia z wykopami, których długość i szerokość przekraczają głębokość. Tego rodzaju wykopy mają powyżej 1,5 metra szerokości dna i są wykonywane np. w celu przygotowania podłoża pod fundamenty podpiwniczonych domów.

Wykopy wąskoprzestrzenne to wykopy, których szerokość dna jest mniejsza lub równa 1,5 m. Mogą mieć one różną głębokość i są wykonywane nie tylko w celu przygotowania podłoża pod fundamenty, ale także doprowadzenia do budynku niezbędnych instalacji.

Klasyfikacja wykopów uwzględnia zarówno parametry techniczne, jak i parametry technologiczne prowadzonych prac ziemnych. Ze względu na różną specyfikę podłoża konieczne jest wykonanie badań geotechnicznych gruntu, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które są istotne w przypadku każdego z rodzaju wykopów. Wykopy wąskoprzestrzenne i szerokoprzestrzenne wykonywane są z zastosowaniem odpowiednio dobranych maszyn budowlanych, dzięki czemu prace mogą przebiegać we właściwym tempie i bez zbędnych przestojów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas