Artykuł sponsorowany Czym są wzorniki koloru lakierów meblowych typu ICA, RAL i NSC?

Czym są wzorniki koloru lakierów meblowych typu ICA, RAL i NSC?

Lakierowane fronty do mebli kuchennych lub salonowych cieszą się niegasnącą popularnością osób, które poszukują trwałych i niebanalnych rozwiązań do swoich domowych aranżacji. Tworzywo, jakim jest lakier, wyróżnia zarówno odporność na wilgoć czy blaknięcie, jak i bogata paleta odcieni. W naszym artykule przedstawiamy 3 główne typy wzorników koloru: ICA, RAL i NSC, powszechnie stosowane przez lakierników do wykończenia frontów mebli.

ICA, czyli włoska paleta naturalnych odcieni

Lakiery typu ICA, do drewna, tworzyw sztucznych oraz szkła, to produkty tworzone w oparciu o recepturę włoskiej korporacji ICA Group, która na europejskich rynkach działa nieprzerwanie od lat 70. – tych dwudziestego wieku. Jak podkreśla Marcin Mindykowski z polskiej firmy La Fronte, która wyspecjalizowała się w lakierowaniu frontów meblowych: paleta lakierów ICA obejmuje nieograniczoną ilość barw, stworzonych w oparciu o wnikliwą obserwację świata natury. Wśród wielu różnych kompozycji można zatem wybrać zarówno stosowaną kolorystykę, nawiązującą do produktów pochodzenia wulkanicznego, jak tuf, jak i odważną, w odcieniu lawy, soczystych oliwek lub błękitu morza.

RAL – wzornik niemiecki

Model kolorystyczny RAL swoją nazwę zawdzięcza Niemieckiemu Instytutowi Jakości i Oznaczeń, który funkcjonuje nieprzerwanie od lat 20. – tych ubiegłego wieku. Klasyczna paleta RAL obejmuje 210 kolorów, podzielonych na 9 grup odcieni: żółtą, pomarańczową, czerwoną i różową, purpurową oraz fioletową, niebieską, zieloną, szarą, brązową, a także biało – czarną, opisywanych za pomocą ciągu 4 cyfr. Nowy wzornik kolorów (RAL DESIGN SYSTEM), opracowany w 2018 roku, między innymi na potrzeby firm świadczących usługi lakierowania, zawiera aż 1825 kolorów.

NCS – Natural Colour System

Na rynku lakierów oraz farb powszechnie stosowany jest też trzeci typ palety kolorystycznej o nazwie NSC (Natural Colour System), który powstał w Scandinavian Colour Institute w oparciu o badania dotyczące sposobu postrzegania różnych barw przez oko ludzkie. System NCS obejmuje obecnie 1950 odcieni, wydzielonych z barw podstawowych, takich jak: żółć (Y), czerwień (R), niebieski (B), zieleń (G), biel (W) i czerń (S).

Szwedzki system kolorystyczny NCS opiera się na analizie podobieństwa różnych odcieni do wymienionych wyżej kilku barw podstawowych, zaś do badań i oceny kolorów – w tym farb lub lakierów, stosowane są specjalistyczne skanery, które w ciągu kilku chwil dokonują ich charakterystyki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas