Artykuł sponsorowany Czym są posadzki żywiczne i jakie są ich rodzaje?

Czym są posadzki żywiczne i jakie są ich rodzaje?

Posadzki na bazie żywic syntetycznych znajdują obecnie szerokie zastosowanie wśród inwestorów prywatnych i biznesowych, którzy pragną uzyskać wyjątkowy efekt w postaci trwałej, estetycznej podłogi we wnętrzach takich jak: domy jednorodzinne, sklepy, obiekty użytku publicznego lub magazyny przemysłowe. Czym są posadzki żywiczne i jakie ich rodzaje można spotkać na polskim rynku materiałów budowlanych? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Istnieją różne rodzaje posadzek, z których najpopularniejsze pozostają te wykonane z betonu, który jest mieszaniną najtańszą. Z betonem świetnie współpracują posadzki żywiczne, powstałe z połączenia żywic polimerowych, kruszyw i utwardzaczy. Żywice mają półpłynną konsystencję, są lepkie, a po utwardzeniu stają się bardzo twarde i odporne na działanie wilgoci, a także uszkodzenia mechaniczne, w tym: zarysowania, wgniecenia oraz pęknięcia. Co jeszcze wyróżnia podłogi żywiczne? Nie przyciągają one kurzu, mogą mieć antypoślizgową powierzchnię i stanowią niebanalną dekorację każdego wnętrza dzięki zróżnicowanym wersjom kolorystycznym oraz bezspoinowej budowie.

Posadzki epoksydowe, epoksydowo-poliuretanowe i akrylowe

Posadzki żywiczne dzielą się ze względu na grubość warstw (od cienkowarstwowych, nieprzekraczających 1 mm po zacierane, do 25 mm) oraz skład. Najpopularniejsze spośród dostępnych na polskim rynku posadzek to: epoksydowe, poliuretanowe oraz epoksydowo- poliuretanowe, rzadziej zaś akrylowe. Wykonaniem ich zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane firmy, dysponujące wyszkoloną kadrą pracowników oraz sprzętem, takie jak Jbuduje, która świadczy usługi posadzkarskie w województwie śląskim.

Czym różnią się posadzki epoksydowe od epoksydowo-poliuretanowych? Pierwsze z wymienionych powstają na bazie żywic syntetycznych z domieszką utwardzacza i charakteryzują się wysoką odpornością wgniecenia, dlatego znalazły zastosowanie w budownictwie prywatnym, halach, magazynach przemysłowych oraz hotelach, w których następuje intensywna eksploatacja podłóg. Posadzki poliuretanowe są natomiast bardziej elastyczne, wytrzymałe na zarysowania, promienie ultrafioletowe bądź czyszczenie z użyciem detergentów, doskonale znoszą gwałtowne zmiany temperatury – sprawdzają się w obiektach użyteczności publicznej, zakładach spożywczych i laboratoriach.

Posadzki akrylowe, wykonane z żywic syntetycznych z domieszką wielu składników, w tym akrylu, tworzą szczelną, twardą powłokę, którą można wylewać wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz, niezależnie od temperatury. Ten rodzaj wykończenia sprawdzi się w domach prywatnych, jak i obiektach użytkowych, takich jak: boisko, basen czy most.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas