Materiał Partnera Czym powinny się cechować balustrady zewnętrzne?

Czym powinny się cechować balustrady zewnętrzne?

Rolą balustrady zewnętrznej jest nie tylko zapewnienie wygody i bezpieczeństwa użytkowania balkonu lub schodów, ale również dekoracja całego budynku. Balustrady zewnętrze mogą stanowić bardzo stylową ozdobę elewacji, a nawet być jej kluczowym elementem. Balustradą możemy zabezpieczyć od strony przestrzeni otwartej również loggie, werandę czy taras. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się takie balustrady zewnętrzne.


Odporność na warunki atmosferyczne i korozję

Balustrady zewnętrzne powinny być przede wszystkim wytrzymałe, dlatego najlepiej gdyby były to balustrady kute i stalowe, które nie zniszczą się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych i niekorzystnych warunków pogodowych, tj. mróz, śnieg, deszcz czy upały. Co więcej, nie będziemy musieli obawiać się o korozję oraz rdzę. Na balkon, loggie, taras czy schody zewnętrzne idealnie spiszą się także balustrady gdańsk wykonane z nierdzewnych metali, które kojarzą się z nowoczesnym budownictwem i pasują niemalże do każdego stylu. Są one dużo bardziej wytrzymałe, niż te wykonane z drewna. Balustrady nierdzewne to nowoczesne rozwiązanie, w którym wszystkie barierki i pręty wykonane są z mocnego i odpornego żeliwa, na którym nie zbierają się drobnoustroje, stąd zalecane są w miejscach intensywniej użytkowanych. Stal nierdzewna jest jednym z niewielu materiałów, który mimo niekorzystnych warunków pogodowych, przez lata zachowuje swój pierwotny wygląd oraz właściwości. Dzięki temu nie musimy regularnie jej pielęgnować i używać środków impregnujących. Co więcej, balustrada ze stali nierdzewnej jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości - wystarczy przetrzeć ściereczką z ciepłą wodą.


Trwałość i gwarancja bezpieczeństwa

Balustrady zewnętrzne mają zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo nam i naszym bliskim, dlatego ważne, aby były mocne i wytrzymałe. Nie powinny mieć ostro zakończonych elementów. Cała konstrukcja musi zapewnić odpowiednie podparcie na balkonie oraz podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów. Odpowiednio dobrana balustrada pozwoli uniknąć przykrych w konsekwencji wypadków.

Nie powinniśmy wykonywać montażu balustrady samemu, tym bardziej, jeżeli nie mamy wiedzy w tym temacie. Jeśli balustrada zewnętrzna będzie źle wykonana, wówczas nie będzie spełniała swojej najważniejszej funkcji, czyli zapewnienia bezpieczeństwa. Warto jest zaufać profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w montażu balustrad oraz w ich produkcji – zauważa specjalista z firmy DB-Ogrodzenia, oferującej zarówno elementy stalowe o nowoczesnym designie, jak i elementy kute.


Dopasowanie balustrad do stylistyki budynku

Balustrada zewnętrzna powinna być dopasowana do stylistyki schodów, balkonów, jak i całego domu. Pod uwagę warto wziąć wygląd bryły budynku, kolory elewacji, ogród przydomowy, a nawet najbliższą okolicę. Pozwoli nam to zharmonizować się z otoczeniem oraz da wrażenie ładu, spójności i elegancji. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie, wybierzmy balustrady proste, np. ze stali nierdzewnej, szkła czy aluminium. Natomiast, gdy preferujemy więcej zdobień i chcemy przyciągnąć spojrzenia, warto zainteresować się balustradami kutymi. Ich dużą zaletą jest całkowita dowolność wzorów - od najprostszych ozdobników po bogate zdobienia.

Podziel się