Artykuł sponsorowany Czym pokrywaliśmy dach, czyli historyczne zastosowanie pokryć dachowych

Czym pokrywaliśmy dach, czyli historyczne zastosowanie pokryć dachowych

Dachówki betonowe, ceramiczne, bitumiczne, pokrycia blaszane. Nowoczesne technologie, wytrwałość, odporność na warunki atmosferyczne. Tak wygląda charakterystyka współczesnych pokryć dachowych, których różnorodność i kolorystyka jest dosyć bogata. A jak bywało dawniej? Czym nasi przodkowie pokrywali dachy, aby zapewnić szczelność w domu?  

Jaskinie i szałasy

Powszechne powiedzenie o „dachu nad głową” można odnieść do prehistorycznych czasów, kiedy oznaczał on najczęściej jaskinie lub pieczary. Kiedy to nie wystarczało, ludzie zaczęli budować szałasy składające się z żerdzi drągów, a ich pokryciem była trawa, wrzos lub skóry zwierzęce. Było to związane z koczowniczym trybem życia, stałym przemieszczaniem się i gromadzeniem efektów polowania.

W okresie „rewolucji neolitycznej” rozpowszechniły się rolnicze metody pozyskiwania żywności, co doprowadziło do tego, że ludzie zmienili swój tryb życia na osiadły. Pierwsze domy miały drewniane konstrukcje słupowe ze ścianami glinianymi, a spadziste dachy wykonywano ze słomy i trzciny. Epoka brązu obfitowała w dachy o konstrukcji sochowej, które stawiano nad budynkiem, a ich pokryciem znów była trzcina lub słoma.

Betonowa rewolucja

Pierwszą innowacją w zakresie krycia dachów była zasada krycia w łuskę, do której stosowano ciosane płyty kamienne lub obrabiane gonty drewniane, natomiast pierwsze dachówki profilowane były używane w starożytnym Rzymie. Przykładem może być Panteon – budowla, która stanowi przykład długowieczności betonu. Materiał ten odszedł nieco w zapomnienie wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, a ponownego odkrycia jego technologii dokonali francuscy inżynierowie w XIX wieku. Przez kolejne lata dachówki cementowe rozprzestrzeniały się na terenie całej Europy, a w związku z dużym zapotrzebowaniem na materiały budowlane w latach 50., Niemiec Rudolf Braas opracował technologię, która umożliwiła zmechanizowanie produkcji dachówek i w 1953 roku dzięki kontaktom z brytyjskim koncernem Redland Ltd powstała firma Braas & Co GmbH.

Dachówki betonowe do dziś są najpopularniejszym pokryciem dachowym. Znajdują się one w ofercie firmy Dachlux, która od 15 lat doradza w zakresie wyboru pokryć dachowych zarówno inwestorom budowlanym, jak i klientom indywidualnym. Wysokiej jakości materiały, bezpłatne wykonanie profesjonalnego kosztorysu, pomoc doświadczonych ekip ciesielskich i dekarskich, 3-letnia gwarancja na wszystkie usługi oraz 15 punktów handlowych to tylko niektóre korzyści związane ze współpracą z firmą Dachlux.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas