Materiał Partnera Czym ocieplić poddasze i dach?

Czym ocieplić poddasze i dach?

Ogrzewanie domu to niezwykle istotna sprawa. Warto wiedzieć, że najwięcej ciepła może uciekać przez dach, dlatego warto dobrze ocieplić poszycie dachowe, jak i poddasze, dzięki wybraniu odpowiednich materiałów. Doskonale wpłynie to na ogrzewanie domu i na obniżenie rachunków za energię. Warto znać różne metody ocieplenia dachu i poddasza i zdecydować się na najlepszą.

Ocieplenie poddasza - wełna, czy styropian?

W dzisiejszych czasach często można trafić na wykorzystywanie wysokiej klasy materiałów wykonanych z wełny mineralnej do ocieplenia dachu. Coraz większą popularność zdobywa również wełna mineralna z włókna szklanego, czy skalnego.

Wełna skalna może być produkowana z gabro, dolomitu oraz bazaltu. Często dodaje się do niej kruszywa wapienne. Mimo, jest ona niepodatna na spalenie i ma dobre własności izolacyjne, to niestety jest zdecydowanie cięższa od piany. Jest także łatwo przewiewna - ma słaby opór dyfuzyjny. Trudno się ją także układa w ciężko dostępnych miejscach i może osuwać się na skokach. W momencie, gdy jest raz nasiąknięta wodą nadaje się jedynie do utylizacji.

Innym sposobem jest ocieplenie dachu i poddasza styropianem, który posiada podłużne nacięcia. Najczęściej płyty styropianowe produkuje się ze styropianu grafitowego, co gwarantuje dobrą izolację termiczną. Niestety, w tym przypadku nie ma możliwości zapewnienia dobrej izolacji akustycznej. Ma także mniejszą elastyczność, więc łatwiej go trwale odkształcić.

A może izolacja natryskowa?

Dużym zainteresowaniem cieszy się izolacja natryskowa, która jest wykonywana przez nakładanie piany poliuretanowej. Nadaje się ona nie tylko do ocieplenia poddasza i dachu, ale także fundamentów. Jest to obecnie najszybsza metoda ocieplania - doświadczeni fachowcy mogą ją wykonać w ciągu kilku godzin. Ponadto błyskawicznie się utwardza, dzięki czemu można uzyskać pełne parametry termiczne natychmiast po jej aplikacji.

Warto wiedzieć, że pianka PUR to materiał, który został wyprodukowany za pomocą specjalnego agregatu. Nie nałożymy jej samodzielnie, bez pomocy specjalnego sprzętu. Warto zatem, w przypadku decyzji o zastosowaniu tej metody, skorzystać z pomocy fachowców. Izolacjami natryskowymi zajmuje się firma Multipunkt Krzysztof Wolniak.

Pianka ponadto umożliwia bardzo dużą precyzję - wnika we wszystkie trudno dostępne miejsca. Dzięki temu skutecznie eliminuje powstawanie mostków cieplnych w okolicach okien, drzwi i innych fragmentów konstrukcji budynków.

Izolacja natryskowa jest także bardzo lekka i nie obciąża budynku, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów dociepleń. Ma to duże znaczenie w przypadku izolowania poddaszy. Jest także bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Ogromną zaletą zastosowania pianki PUR jest przede wszystkim fakt, że jest doskonałą barierą dla wilgoci i nie dopuszcza do pojawienia się grzyba. Trzeba za nią zapłacić więcej, niż przy pozostałych metodach, jednak zdecydowanie inwestycja ta się szybko zwraca.

Opracowanie:

Multipunkt Krzysztof Wolniak

Biała-Kopiec 44

Podziel się