Materiał Partnera Czym najlepiej ocieplić dom?

Czym najlepiej ocieplić dom?

Warunki klimatyczne w których żyjemy, wymagają ocieplenia budynku od fundamentów aż po sam dach. Najczęściej ocieplamy domy wełną mineralną bądź styropianem, jednak wybór między tymi dwoma produktami jest naprawdę trudny. Wełna mineralna ma swoje wady, jednak styropian również. Nie warto kierować się niższą ceną, ponieważ ocieplenie domu jest inwestycją na wiele lat. Czym zatem najlepiej ocieplić dom?

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest drogim materiałem, jednakże jest odporna na wysokie temperatury. W odpowiedni sposób przepuszcza również parę wodną, ma także wysokie parametry akustyczne. Jest jednym z tych materiałów, które zmniejszają ryzyko zatrzymywania wilgoci w domu. Wełna ma praktycznie identyczne właściwości termoizolacyjne i równie szerokie zastosowanie jak styropian. Ze względu na specyfikę wełny, trudno jest ją zamontować, dlatego też koszty robocizny w systemach ociepleń opartych na wełnie są wyższe niż w przypadku innych materiałów. Jeśli chcemy docieplić dom, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, np. Bud-Trans Paweł Banasiak, która w swojej ofercie posiada m.in. docieplenia domów wełną mineralną. Zatrudniając specjalistę będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w odpowiedni sposób.

Płyty styropianowe

Odpowiednie zaizolowanie domu zapewnia nam wymierne zyski. Ocieplenie ścian oraz dachu pozwala nam na zaoszczędzenie naprawdę sporej sumy pieniędzy. Ze względu na niską cenę, największą popularnością cieszą się systemy ociepleń oparte na płytach styropianowych. Ceny tego materiału są naprawdę korzystne, jednak bywają zróżnicowane w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła, czyli lambdy. Im niższy współczynnik, tym materiał jest cieplejszy, a cena oczywiście wyższa. W normalnych sklepach oraz hurtowniach z tego typu materiałami do ocieplenia możemy kupić styropian, którego przepuszczalność cieplna w zupełności wystarczy, aby spełnić wymagania przepisów budowlanych. Współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,3 W/(m2-K). Oprócz tego współczynnika, warto również zwrócić uwagę na grubość oraz barwę - te dwie cechy również mają duży wpływ na cenę. Płyty, które zostały wykonane z szarego styropianu, zawierają domieszki uszlachetniających dodatków, takich jak np grafit. Mają także lepsze parametry izolacyjności. Płyty styropianowe są wiodącym materiałem do ociepleń nie tylko z powodu dobrej jakości materiału w stosunku do ceny. Są również powszechne i sprawdzone, można je zastosować tak naprawdę w każdym miejscu w domu.

Podziel się