Artykuł sponsorowany Czym jest tzw. sucha zabudowa?

Czym jest tzw. sucha zabudowa?

Przeglądając czasopisma i strony internetowe na temat nowoczesnej architektury wnętrz, bardzo często spotykamy się z terminem suchej zabudowy. Suchą zabudowę określamy ogólnie jako lekkie technologie budowlane, które są wykorzystywane przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Nie jest to jednak kompletna definicja. By wytłumaczyć dokładniej, czym jest sucha zabudowa, temat należy rozwinąć – i to właśnie postaramy się zrobić w naszym artykule.

Techniczna definicja suchej zabudowy

Fachowa, techniczna definicja suchej zabudowy brzmi następująco: suchą zabudową nazywamy wszystkie metody wykonywania zabudowy, które nie wymagają użycia wody zarobowej. Woda zarobowa to woda, która wykorzystywana jest do wykonywania mieszanek betonowych, zapraw, mieszanek cementowo-wapiennych, tynku gipsowego itd., a więc woda niezbędna w procesach ich wiązania. Oznacza to, że materiały wykorzystywane w wykonywaniu suchej zabudowy są mocowane mechanicznie lub za pomocą kleju. Elementy suchej zabudowy wykorzystywane są przede wszystkim do budowy ścianek działowych i podwieszanych sufitów, a także do maskowania nieestetycznych elementów konstrukcyjnych budynków.

Główne elementy suchej zabudowy

O głównych elementach suchej zabudowy opowiadają nam przedstawiciele Centrum Izolacji JUstyr z Trójmiasta. Podstawowe elementy suchej zabudowy to przede wszystkim płyty kartonowo-gipsowe, płyty kartonowo-włóknowe oraz płyty cementowe. Najpopularniejsze są te pierwsze ze względu na swoją uniwersalność. Możemy podzielić je na kilka kategorii ze względu na różne właściwości. Na przykład wśród płyt gipsowo-kartonowych NIDA możemy wyróżnić: płyty zwykłe dopuszczone do stosowania w pomieszczeniach o względnej wilgotności powietrza do 70%, płyty wodoodporne do stosowania w pomieszczeniach o okresowo podwyższonej wilgotności powietrza do 85% (np. w łazienkach, kuchniach), a do tego ognioodporne płyty gipsowo-kartonowe do stosowania tam, gdzie stawiane są wymagania ochrony przeciwpożarowej. To oczywiście jedynie przykłady materiałów do suchej zabudowy.

Podstawą materiałów z kategorii suchej zabudowy są do tego profile oraz różnego rodzaju mocowania. To profile sufitowe i ścienne z różnego typu narożnikami, do tego wkręty, kołki, kotwy, systemowe łączniki krzyżowe, poprzeczne itp., a do tego taśmy, w tym taśmy z włókna szklanego, czy z metalowymi wkładkami. Wśród produktów z kategorii tych do suchej zabudowy możemy też często znaleźć materiały wykończeniowe, więc przede wszystkim gładzie oraz gipsy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas