Czym jest ścieżka Kneippa?
Budowa i remontW SPA, luksusowych hotelach i wielu innych obiektach coraz częściej spotykamy atrakcję nazywaną ścieżką Kneippa. Działa ona na zasadzie hydroterapii i polega na naprzemiennej kąpieli w ciepłej i zimnej wodzie. Ma ona jednak nie tylko właściwości relaksujące, ale co więcej, działa korzystnie niemal na cały ludzki organizm. Na co pomaga ścieżka Kneippa i jak ją zaprojektować? Wyjaśniamy.
Na czym polega i jak wygląda ścieżka Kneippa?
Ścieżka Kneippa przeprowadzana jest przy użyciu niewielkiego zbiornika wodnego, na których znajdują się niecki z zimną i gorącą wodą. Ich głębokość z kolei powinna sięgać do kolan lub łydek. Z powierzchni niecek często również wydobywają się strumienie nakierowane na stopy, które pobudzają krążenie. Oprócz tego elementy SPA z oferty ALL-SPA mogą być wypełnione drobnymi kamyczkami o różnej średnicy, które przyczynią się do dodatkowego pobudzenia receptorów stóp.
Sam zabieg natomiast polega na zanurzeniu nóg w ciepłej wodzie podgrzanej do 40 stopni Celsjusza na 10 minut, a następnie przejściu do kolejnej ścieżki i zanurzeniu ich na 10 sekund w zimnej wodzie o temperaturze 15 stopni Celsjusza. Do uzyskania pożądanych efektów konieczne jest wykonanie około 6-10 cyklów, a zakończenie sesji powinno odbywać się w zimnej wodzie.
Ścieżka Kneippa w zależności od własnych preferencji przybiera różne formy. Mianowicie może być prostokątna lub okrągła o wielkości dopasowanej do wymiarów konkretnego pomieszczenia. Oprócz tego może być ona wykończona efektami świetlnymi.
Ścieżka Kneippa - właściwości i zastosowanie
Kąpiel naprzemienna to nieinwazyjny zabieg przeznaczony dla osób z problemami krążenia kończyn dolnych m.in. we wczesnym stadium żylaków, z zaburzeniami w zakresie przemiany materii oraz dla osób zmagających się z bólami głowy i migrenami. Co więcej, będzie ona zbawienna dla osób wykonujących pracę stojącą lub dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu.
W związku z tym zabiegi na ścieżce Kneippa skutecznie wzmacniają żyły i pozytywnie wpływają na lepsze ukrwienie kończyn dolnych. Strumienie wody działają na ciało kojąco i ujędrniająco. Naprzemienna kąpiel może mieć także korzystne oddziaływanie na samopoczucie. Mianowicie przyczynia się ona do zmniejszenia stresu, oczyszczenia umysłu oraz pobudzenia do działania.
Warto pamiętać o tym, że do tego typu zabiegów SPA istnieją również przeciwskazania. Niezalecane jest, aby korzystały z niego osoby z dolegliwościami układu moczowego, pacjenci zmagający się z poważnymi chorobami naczyniowymi oraz nadciśnieniem.