Materiał Partnera Czym jest i ile kosztuje geodezyjna mapa do celów projektowych?

Czym jest i ile kosztuje geodezyjna mapa do celów projektowych?

Budowa domu jednorodzinnego to nie tylko prace pośrednio i bezpośrednio związane z konstrukcją samego obiektu. Inwestycja wymaga również niezwykle rzetelnego podejścia od strony formalnej, a co za tym idzie, skompletowania stosownych dokumentów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście mapa do celów projektowych, której stworzenia może podjąć się tylko i wyłącznie geodeta. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać?

Mapa do celów projektowych, czyli co?


W ujęciu definicyjnym mapa do celów projektowych stanowi przykład opracowania kartograficznego, zawierającego w sobie zarówno mapę sytuacyjną, jak i wysokościową. To dopiero na jej podstawie możliwe jest wykonanie profesjonalnego projektu budowlanego. Jako że inwestorzy mają tutaj do czynienia z jednym z najistotniejszych dokumentów – biorąc oczywiście pod uwagę globalne ujęcie procesu budowy – o tym, w jaki sposób ma być wykonana mapa do celów projektowych, decydują przepisy obowiązującego prawa.

Chodzi oczywiście o Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Postanowienia wyraźnie mówią o tym, iż podczas projektowania, budowy czy prowadzenia prac remontowych, gdzie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, tego typu mapa powinna być sporządzona w pierwszej kolejności.

Co do zasady mapa do celów projektowych musi zawierać dwa rodzaje elementów. Mowa tutaj o części mapy opracowanej na podstawie aktualnej mapy zasadniczej, a także części mapy zawierającej inne elementy, np. linie zabudowy, osie ulic, dróg, wyznaczone obszary zieleni. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile kosztuje przygotowanie mapy?


Brew powszechnie panującej opinii przygotowanie przez geodetę mapy do celów projektowych wcale nie wiąże się z bardzo poważnymi wydatkami. Choć stawki w zależności od konkretnego regionu Polski bywają dość zróżnicowane, to uśredniając – inwestorom przyjdzie zapłacić około 150 złotych. Sposób rozliczenia może być różny. Niektórzy specjaliści wymagają przedpłaty 100% kwoty, a inni zaś wymagają jedynie 30-40% zaliczki. Ostateczne warunki płatności uzależnione są od indywidualnych ustaleń. W tym miejscu trzeba również wyraźnie podkreślić, że mapa nie jest wykonywana od razu. Czas oczekiwania na dostarczenie gotowego opracowania wynosi zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość.

Jako że geodeta jest pierwszym fachowcem, który pojawia się na placu budowy i ostatnim, który z niej schodzi, poszukując atrakcyjnych propozycji współpracy, warto zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez najbardziej wyróżniających się specjalistów. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy firmy Geoprojekt, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu każdorazowo gwarantują swoim klientom najwyższy standard obsługi. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj zarówno na szeroko zakrojone doradztwo, jak i atrakcyjne warunki cenowe.

Opracowanie:

Geoprojekt. Biuro Usług Geodezyjnych

Żywiec , Kościuszki 42

Podziel się