Materiał Partnera Czym jest grys i do czego się go stosuje?

Czym jest grys i do czego się go stosuje?

Grys jest jednym z podstawowych materiałów stosowanych w budownictwie, przede wszystkim drogowym. Surowiec ten należy do naturalnych kruszyw mineralnych. Jako kruszywo łamane granulowane, grys posiada ziarna wielkości od 2 do 20 mm, które pozyskuje się po drugim kruszeniu skały, czyli w procesie przekruszania tłucznia w specjalnym granulatorze.

Kruszywa naturalne, takie jak grys i żwir, znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Stosowane są m.in. do betonów, zapraw, warstw nośnych nawierzchni drogowych, mrozoochronnych i filtracyjnychwymienia nasz rozmówca z P.H.U. Leszczyński z siedzibą w Warszawie. Ponieważ grys pozyskuje się z rozmaitych odmian kamienia, występuje w różnych kolorach, toteż często wykorzystywany jest w charakterze kamienia dekoracyjnego do ogrodów.

Właściwości i możliwości zastosowania grysu

Jak wspomnieliśmy już wyżej, grys jest kruszywem łamanym. Oznacza to, że jego ziarna posiadają nieregularne kształty i ostre krawędzie. Taki kształt ziaren kruszywa sprawia, że grys bardzo dobrze klinuje się, co pozwala na uzyskanie za jego pomocą nawierzchni bardzo stabilnych, mało podatnych na wypłukiwanie przez wody opadowe.

Wysokie walory estetyczne grysu, wynikające z dużej dostępności w różnych barwach, sprawiają, że materiał bardzo chętnie wykorzystywany jest do utwardzania podjazdów na terenie eleganckich posesji oraz alejek i ścieżek w ogrodach i wokół domów. W zależności od stylu budynku i indywidualnych upodobań, właściciel może sięgnąć po grys biały, bursztynowy, miedziany, zielony, grafitowy, czarny, a nawet wielobarwny, jak np. grys vanga.

Grys w ogrodzie

Jednak grys stosowany jest nie tylko jako nawierzchnia ciągów komunikacyjnych. W ogrodach świetnie sprawdza się jako powierzchnia pod rabaty. Na tle naturalnego kruszywa rośliny prezentują się wyjątkowo pięknie, a takie rozwiązanie pomaga w lepszej organizacji przestrzeni zielonej, nadając jej bardziej uporządkowanego charakteru.

Grys, podobnie jak żwir, pomoże też uchronić ogród czy podwórko przed nadmiernym rozrastaniem się chwastów. Po kruszywo warto więc sięgnąć jako zabezpieczenie wokół drzewek czy tarasów, gdzie niechciane rośliny wyrastają najchętniej, a plewienie przysparza wielu kłopotów.

Praktycznym rozwiązaniem jest podsypanie grysem okolic ławeczek, grilla czy ogrodowego zestawu wypoczynkowego. Dzięki kruszywu zapobiegniemy powstawaniu nieestetycznie wydeptanych ścieżek i placyków na trawniku, chroniąc jednocześnie te miejsca przed tworzeniem się błota i kałuż z zalegającej wody. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas