Materiał Partnera Czym jest beton stemplowany?

Czym jest beton stemplowany?

Beton stemplowany to w polskim budownictwie dość innowacyjny materiał budowlany. Niewiele osób wie, czym tak naprawdę jest i jak wygląda. Warto wiedzieć, że dzięki niemu można stworzyć niezwykłe i unikatowe powierzchnie, imitujące skały, kamienie, a nawet drewniane deski! Gdzie można wykorzystać beton stemplowany i jakie są jego charakterystyczne właściwości?

Beton stemplowany – co to?

Beton stemplowany to materiał, który pozwala na uzyskanie rozmaitych dekoracji. Idealnie rozwiązane na dowolną powierzchnię. Jego nazwa pochodzi od form, stempli ze wzorem które odciska się w świeżej masie cienkowarstwowej grubości od 1-3 cm lub konstrukcji żelbet. Określony wzór stempla można też odbijać na całej zalanej przestrzeni. Proces stemplowania jest przeprowadzany wtedy, kiedy mieszanka będzie miała określoną plastyczność, dlatego wymaga to nie tylko specjalistycznych materiałów i sprzętu, ale także doświadczenia.

Najpopularniejsze wzory, jakie można uzyskać z betonu stemplowanego to imitacja:

  • naturalnego kamienia;
  • litej skały;
  • drewnianych desek;

To jednak nie wszystkie możliwości, gdyż kształty mogą być naprawdę wymyślne i niestandardowe. Wysokiej jakości beton stemplowany, wytwarzany w Polsce zgodnie z zagraniczną recepturą przystosowany do naszych warunków klimatycznych jest produkt oferowany przez firmę SBS Beton Stemplowany-Dekoracyjny, której siedziba znajduje się w miejscowości Blękwit na terenie województwa wielkopolskiego. Producent wysyła materiały w każde miejsce Polski. Posiada wyspecjalizowane oddziały które zajmują się tylko tym systemem i świadczą usługi na terenie całego kraju. Produkuje narzędzia niezbędne do wykonywania technologii. Instytut szkoleniowy SBS Stankiewicz prowadzi profesjonalne szkolenia w tej dziedzinie. http://www.sbsstankiewicz.pl/pl/szkolenia/

Gdzie się go wykorzystuje?

Cena betonu stemplowanego nie jest jednolita, gdyż zależy to od powierzchni na której ma być stosowany. Ze względu na charakterystyczne właściwości, można go wykorzystać w nawet najbardziej surowych warunkach. Beton stemplowany jest odporny na wilgoć i inne niesprzyjające czynniki środowiska – na przykład mrozy oraz wysokie temperatury. Jest najtrwalszym produktem sprawdzonym w USA i Kanadzie od 40 lat! Tam zawsze liczy się trwałość. Podczas gdy inne technologie zawodzą, tutaj mamy pewność rozwiązania każdego problemu na stałe. Powszechnie wykorzystuje się go do aranżacji ogrodów i podwórek. Przy jego pomocy można ozdabiać tarasy, ścieżki, schody, cokoły, balkony, elewacje, ściany dekoracyjne, różnego rodzaju place i murki a nawet pomniki. Bardzo często stanowi materiał do stworzenia atrakcyjnych kwietników i innych elementów dekoracyjnych, których zadaniem jest dopasowanie się do naturalnej architektury krajobrazu. Kształt wykonywanej powierzchni może być dowolny.

Zalety betonu stemplowanego:

  • brak fug;
  • antypoślizgowa powierzchnia;
  • odporny na wszelkie warunki klimatyczne;
  • łatwy w utrzymaniu (wystarczy spłukać wodą);
  • trwały i estetyczny.

Beton stemplowany nadaje się zarówno do domów budowanych w stylu klasycznym, jak i tych wyjątkowo nowoczesnym. Kluczowym elementem jest wybranie odpowiedniej formy, gdyż to ona odpowiada za efekt końcowy. Warto wspomnieć, że beton ten jest również wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego sprawdzi się również w przypadku podjazdów i innych często użytkowanych miejsc, narażonych na spore obciążenie i nierównomierny nacisk.

Opracowanie:

Podziel się