Artykuł sponsorowany Czym charakteryzują się nowoczesne bariery drogowe?

Czym charakteryzują się nowoczesne bariery drogowe?

O bezpieczeństwie na drogach mówi się przez cały czas, co oczywiście nie zmienia faktu, że wypadki i kolizje zdarzały się, zdarzają i z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż będą się zdarzać. Inżynierowie, projektanci oraz drogowcy stanęli zatem przed trudnym wyzwaniem opracowania metody, dzięki której skutki przykrych wydarzeń, zostałyby ograniczone. Wynikiem tych prac są nowoczesne bariery drogowe. Co warto o nich wiedzieć?

Jaka jest funkcja barier?


O uniwersalnym zastosowaniu tego typu barier, świadczy przede wszystkim ich dość zróżnicowane nazewnictwo. Najczęściej mówi się o barierach energochłonnych, ochronnych czy przeciwwypadkowych. Zestawienie wszystkich tych cech w jednej konstrukcji bezpieczeństwa ruchu drogowego sprawia, że mamy do czynienia z rozwiązaniem odpowiedzialnym nie tylko za zdrowie, ale także za życie kierowców. Bariery drogowe umieszczane są głównie na drogach o przeciwległych kierunkach jazdy, czyli np. na autostradach lub drogach ekspresowych.

W tym przypadku ich zasadniczą funkcją jest uniemożliwienie pojazdowi poruszającemu się ze znaczną prędkością przedostania się na pas przeciwległy. O tym, jak tragiczne potrafią być wypadki na drogach szybkiego ruchu, nie trzeba przekonywać nikogo. Istotną funkcją barier drogowych jest również zabezpieczenie podróżującego samochodem kierowcy przed wypadnięciem z osi drogi. Dlatego właśnie konstrukcje te wyjątkowo często stosowane są na mostach i drogach górskich, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze znacznymi różnicami w wysokości. Co jeszcze warto wiedzieć?

Z czego produkuje się bariery ochronne?


Uniwersalność oraz wielozadaniowość barier sprawiają, iż do ich konstrukcji używa się jedynie najwytrzymalszych materiałów opatrzonych stosownymi certyfikatami. W zdecydowanej większości przypadków na drogach można spotkać się z barierami wykonanymi ze stali, aczkolwiek coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty stalowo-drewniane. Ich trwałość określana jest za pomocą wyznaczników opisanych w normie PN 1317. Określają one m.in. poziom powstrzymywania, poziom intensywności zderzenia oraz szerokość parującą. Niezwykle istotnymi elementami całej bariery są podpory, które powinny zostać rozmieszczone jak najgęściej. To one ostatecznie zadecydują o tym, czy konstrukcja skutecznie poradzi sobie z impetem uderzenia.

Produkcją oraz zamontowaniem barier drogowych mogą zająć się jedynie specjaliści posiadający odpowiednie uprawnienia. Mowa tutaj m.in. o firmie Znakserwis, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, wyrobiła sobie pozycję jednej z najrzetelniejszych w regionie. Jak zatem wyraźnie widać rola barier w zapewnieniu kierowcom należytego poziomu bezpieczeństwa jest nieoceniona. To dzięki nim nieprzewidziana sytuacja na drodze może skończyć się jedynie na zarysowaniu karoserii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas