Materiał Partnera Czym charakteryzują się klimatyzatory typu split?

Czym charakteryzują się klimatyzatory typu split?

Największym powodzeniem wśród klientów decydujących się na zakup klimatyzatora cieszą się urządzenia typu split, czyli rozłączne. Zbudowane są z jednostki wewnętrznej (parownik) oraz zewnętrznej (skraplacz), które złączone są rurami chłodniczymi, dzięki czemu tworzą zamknięty układ. Czym jeszcze charakteryzują się tego typu urządzenia i jakie są ich główne atuty? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Budowa klimatyzatorów typu split

Na jednostkę wewnętrzną, która tworzy klimatyzator split przypadają takie podzespoły jak filtr, parownik, wentylator oraz układ sterowania, zaś jednostkę zewnętrzną tworzą agregat wraz z pompą, skraplacz i ponownie wentylator. Moduł zewnętrzny, jak wskazuje sama nazwa, instalowany jest poza budynkiem, np. na elewacji lub w gruncie, przy czym powinno być to miejsce stosunkowo łatwo dostępne, umożliwiające serwisowanie. Nie powinno być ono także mocno nasłonecznione.

Rodzaje modułów wewnętrznych klimatyzatorów split

Kolejnym elementem, który należy rozważyć przy zakupie tego typu urządzenia jest rodzaj modułu wewnętrznego. Możemy spotkać się z takimi rozwiązaniami jak:

  • klimatyzatory podsufitowe (podstropowe) – montowane są do konstrukcji stropu, dlatego sprawdzają się w pomieszczeniach z wysokim sufitem. Dodatkowo dzięki takiemu ich ulokowaniu, nie burzą układu wnętrza,
  • klimatyzatory ścienne – cieszą się dużą popularnością, dlatego klienci mają duży ich wybór. Instalowane są bezpośrednio na ścianie, a dzięki minimalistycznemu designowi, wtapiają się we wnętrze,
  • klimatyzatory kasetonowe – instalowane w suficie podwieszanym, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Ich zaletą jest bardziej równomierne rozprowadzanie schłodzonego powietrza wzdłuż sufitu, a potem wzdłuż ścian,
  • klimatyzatory kanałowe – wbudowywane są w strop, dlatego ich instalacja wymaga zawarcia w projekcie. Najczęściej można spotkać je w obiektach użyteczności publicznej.

Jakie są główne zalety klimatyzatorów split?

Jedną z głównych zalet klimatyzatorów split jest fakt, że dzięki umieszczeniu modułu ze sprężarką na zewnątrz, w pomieszczeniu w którym pracują jest cicho. Ma to ogromne znaczenie dla codziennego komfortu użytkowania, szczególnie dla osób, które pracują z domów i nie mogą pozwolić sobie na rozpraszające dźwięki. Kolejny atut to także zdecydowanie większa wydajność aniżeli w przypadku klimatyzatorów przenośnych, które choć tańsze, nie gwarantują takiego komfortu użytkowania.

Fachowym montażem klimatyzacji, a także jej czyszczeniem, odgrzybianiem i przeglądami, zajmuje się firma Instal Cold z Chyżyn w woj. mazowieckim. Przedsiębiorstwo posiada licencję potwierdzającą, że w przypadku obsługi tych urządzeń gwarantuje pełen profesjonalizm w działaniu.

Opracowanie:

Instal Cold Janusz Zwierz

Chyżyny 8

Podziel się