Artykuł sponsorowany Czym charakteryzują się całoroczne domy drewniane?

Czym charakteryzują się całoroczne domy drewniane?

Drewno towarzyszy człowiekowi od zawsze i właśnie ten materiał wykorzystywano do tworzenia pierwszych ludzkich schronień. Lekkie i mocne, łatwe w pozyskaniu oraz w obróbce, stanowi doskonały surowiec, używany do najrozmaitszych celów. W budownictwie przez dziesięciolecia spychane na dalszy plan obecnie drewno wraca do łask architektów i inwestorów. Dowiedz się, co wyróżnia nowoczesne, całoroczne domy z drewna.

XXI wiek przyniósł ze sobą wielkie zmiany w podejściu do kwestii ochrony środowiska. Coraz więcej z nas zwraca uwagę na ekologię nie tylko z obowiązku, ale z przekonania, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nie tylko my oddziałujemy na nasze otoczenie, ale i ono odciska swoje piętno na nas. Chcąc żyć w zdrowym, przyjaznym środowisku, chętnie otaczamy się przedmiotami z naturalnych materiałów. I właśnie takie są domy drewniane – naturalne.

Zdrowy, bezpieczny dom dla rodziny

Wybór technologii budowy domu wbrew pozorom wcale nie jest prosty. Z jednej strony jesteśmy przyzwyczajeni do budownictwa murowanego, z drugiej zaś świadomi jego wad. Wzniesienie tradycyjnego budynku z cegieł lub bloczków jest przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym, a warunki panujące w takim domu nie zawsze są optymalne dla jego mieszkańców. Dom murowany zimą trudno jest ogrzać, a stosowanie bardzo szczelnej stolarki otworowej i termoizolacji często prowadzi do zawilgocenia ścian, a w konsekwencji do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Jak się okazuje, zdecydowanie lepszą alternatywą jest budowa domu drewnianego.

Drewniane domy z bali wznoszone są w całości z naturalnego drewna, nie przypominają jednak prowizorycznych chatek, zbitych naprędce z cienkich desek. Domy skandynawskie, nazywane też kanadyjskimi, charakteryzują się bardzo solidną konstrukcją, która zapewnia ich trwałość i bezpieczeństwo. Co ciekawe, takie budynki nie wymagają stosowania wielu dodatkowych dociepleń. Grubość ścian zewnętrznych odpowiada grubości olbrzymich bali, które skutecznie zabezpieczają pomieszczenia przed dostępem wiatru i chłodu. Naturalne drewno nie zatrzymuje jednak w domu wilgoci, ale odprowadza ją na zewnątrz, dzięki czemu w domu zawsze panuje zdrowa i przyjemna atmosfera.

Piękny dom z bali

Obok doskonałych parametrów cieplnych i wyjątkowego klimatu wnętrz, trzeba wymienić jeszcze jedną ważną zaletę domów z drewna, czyli ich urodę. Drewniane budynki są po prostu piękne. Najlepsi producenci takich domów, np. firma MARUX, podejmują się realizacji nawet wyjątkowo złożonych zleceń. Przeszkodą nie jest ani skomplikowana bryła architektoniczna, ani bardzo rozległa powierzchnia nowego budynku – najważniejsze jest bowiem prawidłowe opracowanie projektu drewnianego domu i postępowanie zgodnie z ustalonym planem.

Jednak czy budowa drewnianego domu na pewno jest ekologiczna? Przecież bale wykonuje się z pni drzew? Żadna działalność człowieka nie pozostaje bez wpływu na środowisko, natomiast budowa domu z bali jest dla niego obciążeniem mniejszym, niż budynku murowanego. Pamiętajmy, że drzewa odrastają, podczas gdy wiele materiałów używanych w technologii mokrej pozyskuje się z surowców nieodnawialnych.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas