Materiał Partnera Czy woda ze studni jest smaczniejsza od wody z sieci?

Czy woda ze studni jest smaczniejsza od wody z sieci?

Zimna woda, zdrowia doda. My mówimy troszkę inaczej: zdrowa woda, zdrowia doda. Czy zastanawialiście nad tym, od czego zależy jakość wody pitnej, czy możemy sami mieć wpływ na używaną przez nas wodę? Czy woda dostarczana z sieci jest na pewno tą najlepszą wodą pitną, jaką możemy mieć w naszych domach? Postaramy się wyjaśnić co zrobić, aby mieć zawsze zdrową wodę?

Dla tych, którzy szukają tańszej alternatywy wobec wody z ujęcia zbiorczego, nie mamy dobrych wiadomości. Studnie głębinowe, własne ujęcia wody nie są za darmo. Chcąc mieć wodę dobrej jakości, bezpiecznej zarówno dla roślinności otaczającej naszą działkę, jak i wody pitnej używanej na co dzień przez wszystkich członków naszej rodziny, musimy dbać o nasze własne ujęcie wody. Studnia głębinowa to inwestycja, która pozwoli mieć nam praktycznie całkowitą kontrolę nad jakością wody w naszym domu po odpowiednim jej uzdatnieniu.

Czy studnię głębinową można wykonać wszędzie?

Teoretycznie nie ma przeszkód, aby wykonać studnię głębinową w każdym miejscu. Ograniczeniem jest z pewnością koszt badań geologicznych, uzależniony od danego terenu, potrzebnych technik używanych do zbadania głębokości warstw wodonośnych. Należy mieć, świadomość, że istnieją miejsca, gdzie warstwy wody głębinowej są nawet do 100 metrów pod ziemią. Inną kwestią, jaką firmy wykonujące odwierty studni głębinowych biorą pod uwagę podczas realizacji zleceń budowy studni głębinowej, są wymogi prawne odnośnie do usytuowania studni, biorąc pod uwagę istniejącą infrastrukturę otoczenia.

Studnia głębinowa musi być odpowiednio usytuowana. Nasze własne ujęcie wody nie może być położone bliżej niż:

  • 5 m od granicy działki (chyba że jest to studnia wspólna dla dwóch działek),

  • 7,5 m od osi rowu przydrożnego,

  • 15 m od zbiornika asenizacyjnego,

  • 30 m od najbliższego przewodu rozsączającego oczyszczalni przydomowej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód.

Jaką jakość ma woda z sieci?

Miejsc, gdzie woda z ujęcia zbiorczego jest smaczna, pozbawiona nieciekawego zapachu, nienafaszerowana chlorem, którą z przyjemnością i ze smakiem możemy się napić prosto z kranu, bądź przegotowaniu jest mało. Zwykle woda spełnia wszelkie normy sanepidu względem ochrony naszego zdrowia przed różnymi groźnymi bakteriami i drobnoustrojami zawartymi w wodzie, ale co do jej smaku, tu można by dyskutować godzinami. Woda z naszych kranów, mimo że nadaje się do picia, to niestety wyniszcza nasze urządzenia kuchenne i pralki. Nadmiernie osadzający się kamień to problem wielu domostw i mieszkań. Swego rodzaju rozwiązaniem problemu złego stanu wody w kranie jest korzystanie z własnego ujęcia wody, w postaci studni głębinowej.

Oczywiście należy poddać taką wodę badaniu w stacji sanitarno-epidemiologicznej bądź firmie uzdatniającej wodę, która dobierze rodzaj niezbędnych filtrów do naszej studni, abyśmy mogli mieć przepyszną, zdrową wodę każdego dnia.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas