Artykuł sponsorowany Czy wiesz, że recykling betonu jest możliwy? Poznaj jego tajniki!

Czy wiesz, że recykling betonu jest możliwy? Poznaj jego tajniki!

Przemysł betoniarski w Polsce jest bardzo rozwinięty. Zarówno rodzime firmy budowlane, jak i zakłady betoniarskie, są w stanie zagwarantować odbiorcom wysokiej klasy mieszanki o różnym składzie, co jest też wynikiem pracy specjalistycznych pracowni serwisujących, konserwujących oraz modernizujących na zlecenie węzły betoniarskie. To właśnie tego typu pracownie często oferują dodatkowe innowacyjne usługi, wśród których nie może zabraknąć montażu urządzeń do recyklingu betonu. Dla wielu możliwość odzysku surowców z resztek mieszanek betoniarskich jest prawdziwym zaskoczeniem, ale dla branżowych ekspertów jest to dzisiaj codzienność i wyraz najwyższego standardu pracy.

Na czym polega recykling betonu?

W uproszczeniu recykling betonu to proces rozdzielania kruszyw z pozostałość mieszanek betoniarskich z mieszalnika, gruszek czy pomp, który odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Na ogół piasek, żwir czy inne składniki mleczka cementowego są od niego odseparowywane zaś po to, by ograniczyć zużycie zasobów naturalnych, a tym samym, by zakład produkcji betonu i jego węzły betoniarskie mogły spełniać restrykcyjne normy ekologiczne. Recykling jest też opłacalny finansowo, ponieważ w skali roku odzyskiwanych jest wiele ton kruszywa recyklingowego, nadającego się do powtórnej produkcji kolejnych mieszanek betonowych i cementowych.

Warto również podkreślić, że w procesie recyklingu betonu odzyskiwana jest także tzw. woda szlamowa. Wypompowywana jest ona ze zbiorników do węzłów betoniarskich i ponownie używana jest do celów produkcyjnych. Przy najwyższej jakości systemów do odzysku kruszyw z mieszanek betonowych, ograniczyć można zużycie wody w całym zakładzie nawet o 30%. Finansowe i ekologiczne korzyści są zatem wyraźne gołym okiem.

Dwa rodzaje systemów przetwarzania resztek betonu

Obecnie na rynku można wyróżnić dwie technologie przetwarzania resztek betonu. Pierwszą z nich są systemy odzyskiwania betonu, a drugą stanowią systemy recyklingu. Czym się one od siebie różnią, i które rozwiązanie jest bardziej rekomendowane zakładom betoniarskim?

Systemy odzyskiwania służą przede wszystkim do pozyskiwania zawartych w resztkach betonu związków żwiru oraz piasku. Odbywa się to w specjalnych urządzeniach w osadnikach zalewanymi wodą. To właśnie podczas specjalnych kąpieli i dzięki wibracyjnym wypłukiwaczom betonu uzyskuje się duże ilości surowca z odzysku. Stanowi go wspomniany piasek i żwir, ale też woda szlamowa. Podkreślić jednak warto, że ten przykład systemu charakteryzuje się obiegiem otwartym i drobne części zebrane w zbiorniku osadowym muszą być wydobywane i usuwane przy pomocy koparek. Inaczej wygląda proces odzysku w systemach recyklingowych.

Systemy recyklingowe to instalacje o obiegu zamkniętym, gdzie woda doprowadzana jest do zbiornika osadnikowego i może być ponownie użyta w mieszalniku betonowozu. Rozwiązanie to pozwala zatem odzyskiwać żwir i piasek bez generowania produktów ubocznych wymagających utylizacji. Obsługa systemu zamkniętego jest dzięki temu uproszczona do minimum, a poziom odzysku jest jeszcze wyższy niż w przypadku systemów o obiegu zamkniętym. Potwierdzają to specjaliści z firmy DRUSIC SERWIS, którzy dostarczają maszyny do przetwarzania resztek betonu od producenta BIBKO. Szczególnie warto pytać o urządzenie RWS ze ssącym przenośnikiem opróżniającym, a także z naziemnym zbiornikiem stalowym. Sprzęt ten może również być bezpośrednio zanurzony w betoniarkach samochodowych i pompach do betonu.

Korzyści z recyklingu betonu

Zarówno właściciele betonowozów, jak i zakłady betoniarskie wyposażone w nowoczesne małe, średnie lub duże węzły betoniarskie, mogą liczyć na wiele korzyści ze stosowania systemów recyklingu resztek betonu marki BIBKO. Do najważniejszych zalet zaliczyć można:

  1. Spełnianie restrykcyjnych norm prawnych – firmy wyposażone w technologię odzysku kruszyw z betonu spełniają restrykcyjne normy dotyczące ochrony środowiska, a także gospodarowania produktami ubocznymi produkcji betonu. Ograniczają one koszty utylizacji materiałów, a dzięki wypełnianiu najwyższych standardów PN-EN, ISO i DIN, przyciągają nowych kontrahentów. Zakłady betoniarskie posiadające urządzenia do recyklingu betonu wypełniają też ekologiczne dyrektywy unijne. W wielu przypadkach liczyć mogą na dofinansowanie modernizacji i rozwoju swojej technologii zakładowej.
  2. Ekonomiczna produkcja betonu – odzysk wody i kruszyw to olbrzymie oszczędności w skali roku zarówno dla mniejszych zakładów produkcji betonu, jak i dla wielkich przedsiębiorstw. Dowodem na to są wyniki zużycia wody, które maleją nawet o 30%.
  3. Aktywna ochrona środowiska naturalnegosystemy recyklingu betonu ograniczają wykorzystanie złóż naturalnych żwiru i piasku, a także zmniejszają znacznie zużycie wody w zakładach betoniarskich. Ponadto firmy takie nie muszą korzystać ze szkodliwych dla środowiska wysypisk śmieci. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas