Artykuł sponsorowany Czy warto zdecydować się na montaż instalacji odgromowej?

Czy warto zdecydować się na montaż instalacji odgromowej?

Właściciele domów jednorodzinnych nie mają określonego przepisami obowiązującego prawa obowiązku montażu instalacji odgromowej. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki stan rzeczy sprawia, że o rozwiązaniu tym, można całkowicie zapomnieć? Okazuje się, że nie do końca. Wystarczy wyobrazić sobie, jak ogromnych zniszczeń może dokonać wyładowanie elektryczne o natężeniu kilkudziesięciu tysięcy amperów. Co zatem warto wiedzieć o tego typu zabezpieczeniach?

Przed czym chroni instalacja?


Uszkodzenia wywołane ewentualnym uderzeniem pioruna w dach domu jednorodzinnego można zasadniczo podzielić na 2 kategorie. W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o możliwość pojawienia się pożaru. Badania naukowe wyraźnie udowadniają, iż temperatura wyładowania atmosferycznego może wynosić od około 25 do nawet 30 tysięcy stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość konstrukcji dachowych wykonana jest z drewna, którego temperatura zapłonu wynosi jedynie 350 stopni Celsjusza, łatwo przeliczyć z jak sporym prawdopodobieństwem ma się do czynienia.

Piorun charakteryzuje się również natężeniem elektrycznym wynoszącym w przybliżeniu od 30 do 50 kA, przy jednoczesnej różnicy potencjałów od 10 do aż 100 milionów Woltów. Uderzenie tak ogromnej energii w niezabezpieczony dom sprawia, że wszystkie zamontowane w gospodarstwie przewody ulegają spaleniu. Wiąże się to nie tylko z koniecznością wymiany całej instalacji elektrycznej, ale także wszystkich podłączonych do niej w momencie uderzenia sprzętów. Może skończy się to wydatkami do opiewającymi na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy montować i z czego składa się odgrom?


Nowoczesną instalację odgromową można zamontować w dowolnym momencie, aczkolwiek ze względów praktycznych, warto zadbać o to tuż po zakończeniu lub nawet w tracie realizacji prac dekarskich. Taki stan rzeczy wnika przede wszystkim z budowy samego systemu. Miedziany lub stalowy drut podtrzymywany jest bowiem przez układ wsporników montowanych zarówno na gąsiorach kalenicowych, jak i dachówkach. Montaż zaplanowany we właściwym momencie pozwala znacząco skrócić cały proces. Można również załatwić dwie istotne sprawy za jednym zamachem.

Co do zasady instalacja składa się z 3 podstawowych elementów. Mowa tutaj oczywiście o zwodach poziomych i pionowych, przewodach odprowadzających oraz uziomach. Ze względu na ogromną odpowiedzialność, instalację systemu warto powierzyć najbardziej doświadczonym elektrykom. Pracownicy firmy WGD Instal zajmą się kompleksową realizacją prac. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć na precyzyjną wycenę oraz indywidualne podejście do każdej inwestycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas