Materiał Partnera Czy warto zdecydować się na budowę domu pod klucz?

Czy warto zdecydować się na budowę domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz to dzisiaj opcja nie tylko dla bogatych i tych, którzy posiadają wysoką zdolność kredytową. Wielokrotnie to możliwość szybkiego przeprowadzenia inwestycji przy obniżonych kosztach za usługi budowlano-remontowe oraz za materiały. Budowa pod klucz jest zatem coraz bardziej popularna, a chętnie decydują się na nią osoby mieszkające za granicą, emeryci, rodziny z dziećmi czy osoby skoncentrowane na karierze i niemające czasu na nadzór inwestorski. W artykule odpowiemy zatem na pytania, czym jest budowa pod klucz i dlaczego warto na nią postawić.

Czym jest budowa domu pod klucz?

Budowa domu w wersji pod klucz to model prowadzenia inwestycji od A do Z. Oznacza to, że dany wykonawca – czasami z zatrudnionymi podwykonawcami – prowadzi prace od przygotowania działki, aż po wykończenie wnętrz. Niekiedy mowa również o meblowaniu oraz dekorowaniu przestrzeni, o ile takie były założenia projektowe oraz umowne. W polskim ustawodawstwie nie ma bowiem terminu „budowa pod klucz” dlatego podejmując współpracę z daną firmą, należy przygotować szczegółowe opracowanie.

Sama budowa oczywiście jest dzielona również na standardowe etapy budowy domu jednorodzinnego (stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski, stan wykończony pod klucz), ale prowadzone są one w systemie ciągłym. Prace nie są wstrzymywane i często różne ich typy są wykonywane równocześnie. Jest to zatem znaczna różnica w porównaniu z metodą gospodarczą, często znacznie rozciągniętą w czasie i zlecaną wielu mniejszym podwykonawcom. Część inwestycji jest również przez inwestora wypełniana na własną rękę – głównie etapy wykończeniowe takie jak malowanie, tynkowanie czy biały montaż.

Wysoka jakość i najwyższy komfort

Budowa domu jednorodzinnego pod klucz to opcja błyskawiczna, pozwalająca prowadzić inwestycję nawet będąc poza granicami kraju. Inwestor nie musi zatem doglądać inwestycji i zajmować się jej zarządzaniem. Wystarczy, że będzie odbierał dane etapy prac, co również może być dokonywane zdalnie na podstawie dokumentacji video i zdjęciowej lub przy współpracy z niezależnym nadzorcą inwestorskim. Budowa pod klucz jest zatem bardzo komfortowa i nie wymaga od zleceniodawcy wiedzy budowlano-remontowej oraz wnętrzarsko-dekoratorskiej.

Dużą zaletą jest także jakość wykonania. Prowadzenie prac w bardzo szczegółowo przygotowanych harmonogramach wpływa na podwyższone parametry techniczne obiektu. Wielokrotnie jego estetyka jest także znacznie polepszona. Domy budowane pod klucz często przypominają modne budynki z magazynów architektonicznych. Taki jest w stanie przygotować zespół specjalistów z firmy Usług Ogólnobudowlanych Pawła Szczurawskiego, który gwarantuje także inne modele współpracy np. wnoszenie do stanu deweloperskiego.

Opłacalność finansowa budowy pod klucz

Koszt budowy domu pod klucz to bardzo indywidualna kwestia, która uzależniona jest setkami czynników. W przypadku inwestycji średniej powierzchni budynku jednorodzinnego (około 150 m2) wraz z zagospodarowaniem ogrodu, pełen kosztorys może być jednak nawet o kilkanaście procent niższy od tego przy metodzie gospodarczej. Jak to możliwe? Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na rozliczenie podatkowe faktur na usługi oraz materiały budowlane.

Inwestor, który sam zakupuje cegły, farby, elementy instalacji itp. musi uregulować 23% VAT. Przy współpracy z szeroko wyspecjalizowanym przedsiębiorstwem budowlanym, nie tylko możemy liczyć na samą obniżkę realnych kosztów, ale również i na optymalizację podatkową. Niekiedy wynosić może ona nawet kilkunastu procent od tzw. robocizny. Nawet przy wyższej marży klient uzyskuje korzystniejsze warunki finansowe. 

Opracowanie:

Podziel się