Materiał Partnera Czy warto stosować kolektory słoneczne, a jeśli tak to dlaczego?

Czy warto stosować kolektory słoneczne, a jeśli tak to dlaczego?

Moda na ekologię nie słabnie i coraz częściej sięgamy po rozwiązania ekologiczne w różnych dziedzinach naszego życia. Wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów nie jest niczym nowym, a kolektory słoneczne to jedna z najbardziej przyjaznych środowisku metod pozyskania energii cieplnej. Nowoczesne rozwiązania dają o wiele bardziej efektywne wskaźniki wykorzystania, niż kilka, czy kilkanaście lat temu, dlatego warto poznać zalety stosowania kolektorów słonecznych.

Zasada działania kolektorów słonecznych

W naszym klimacie wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania jest najbardziej efektywne od marca do października. Kolektory słoneczne pomagają ogrzewać wodę użytkową, wspomagają też instalację centralnego ogrzewania w miesiącach wiosennych i jesiennych. Kolektor słoneczny – jak wyjaśnia właściciel przedsiębiorstwa Instalex zajmującego się między innymi właśnie instalacją tych urządzeń – jest to duża, podobna do lustra powierzchnia złożona z wielu warstw, które wyłapują promienie słoneczne. Instalowane są głównie na dachach lub na ścianach budynków, pod kątem, który umożliwia najbardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Wewnątrz płyty kolektora znajduje się niezamarzający płyn, który odbiera ciepło powstałe z przetworzenia promieniowania słonecznego i przesyła je rurami do zasobnika wody. Następnie nośnik ciepła wraca do kolektora, zaś woda może służyć do celów użytku domowego, do ogrzania basenu, czy do ogrzewania pomieszczeń.

Zalety stosowania kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne najbardziej przydają się w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże – na campingach, na fermach, w różnych przedsiębiorstwach, a także w domach mieszkalnych. Dają realne oszczędności, gdyż bez dodatkowych wydatków pokrywają nawet 70% zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej. To 70%, których nie wydajesz na paliwo w piecu, a w miesiącach letnich kolektor może pokryć nawet 100% zapotrzebowania na energię. Kolektory słoneczne praktycznie nie wymagają obsługi. Po prawidłowej instalacji kolektorów słonecznych na dachu, mogą one jedynie wymagać konserwacji raz na kilka lat, ale nie ponosisz żadnych kosztów eksploatacyjnych, nie jesteś uzależniony od dostawców gazu lub prądu. O tym, że to rozwiązanie ekologiczne wspomnieliśmy już na początku artykułu, ale warto podkreślić to jeszcze raz, dodatkowo taki kolektor podnosi wartość twojego budynku, bo nieruchomość z systemem solarnym jest bardziej atrakcyjna dla inwestorów. A żeby zainstalować kolektory nie musisz dokonywać żadnych zmian w projekcie swojego budynku, nie musisz też występować o żadne pozwolenia administracyjne. Warto rozważyć montaż urządzenia solarnego w swoim domu.

Podziel się