Materiał Partnera Czy taras z kostki brukowej to dobry pomysł?

Czy taras z kostki brukowej to dobry pomysł?

Budując dom jednorodzinny, należy zastanowić się nad tym, jak zaaranżować swój ogród. Prócz ogrodzenia, małej architektury ogrodowej, a także prócz roślinności, przemyśleć należy to, z czego zostanie wykonany podjazd, ścieżki oraz zewnętrzne schody. Najczęściej inwestorzy wybierają kostkę brukową, która dzisiaj występuje w różnych wersjach i stylach. Takie materiały gwarantują dzięki temu szerokie możliwości projektowe. Czy zatem kostka brukowa nadaje sia do tworzenia przydomowego tarasu? Odpowiedź brzmi: tak. Dowiedz się, dlaczego warto zastosować właśnie bruk.

Kostka brukowa i jej szerokie możliwości projektowe

Kostka brukowa na taras to świetny pomysł. Szerokie możliwości projektowe gwarantuje zarówno różnorodny sposób ułożenia kostek, jak i sam ich wygląd. Obecnie producenci bruku oferują go bowiem w różnych formach. Kostki mogą być kwadratowe, prostokątne, a nawet trójkątne. Popularne są również wielkoformatowe płyty brukowe. Prócz kształtów i wymiarów kostki różnią się także kolorami, fakturą i wykończeniem. Dużą popularnością cieszą się te łupane o nieregularnych kształtach, kostki w kolorze antracytowym, a także kosteczki w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym. Bez problemu można zatem dobrać odpowiedni bruk do różnych domów i ogrodów.

Możliwość projektowe dotyczą także formy tarasu. Z kostek brukowych można stworzyć konstrukcje na poziomie trawnika. Można również z wykorzystaniem ziemi wykonać podwyższenie. Dowolny jest również dobór obrzeży, wśród których ceni się ostatnio palisady brukowe. Dzięki nim można stworzyć asymetryczny obrys tarasu. Artystyczne ułożenie kostek oferuje firma PATIN-BUD, która może z nich stworzyć również piękne wzory.

Atrakcyjna cena kostki brukowej i jej wytrzymałość

Tarasy często tworzone są z drewna litego lub też z desek kompozytowych. Oczywiście zachwycają one swoim pięknem, ale nie są tak trwałe, jak kostka brukowa. Ich żywotność jest znacznie krótsza, a koszty znacznie wyższe, zwłaszcza że doliczyć należy do nich również konieczność przeprowadzania okresowej konserwacji. Bruk zaś wystarczy tylko raz na kilka miesięcy wyczyścić myjką ciśnieniową i to bez użycia drogiej chemii. Co zaś z tarasem z kamienia naturalnego?

Wybór granitu i marmuru to zawsze świetny pomysł. Kamień jest bardzo trwały i piękny, ale niestety drogi. Nie każdą osobę stać na to, by móc wykonać taras właśnie z niego. Unikać należy zaś półśrodków, czyli stosowania glazury tarasowej. Szybko ulega ona zniszczeniu oraz wytarciu. Lepiej zatem postawić na stylową kostkę brukową, która nie tylko jest tania, ale także piękna. W przypadku wybrania wyrobów wielkoformatowych i płaskich można uzyskać naprawdę ciekawy efekt. Zestawić można go ze szkłem, nowoczesnym oświetleniem liniowym, a także z kamiennymi donicami.

Wybierając bruk, domownicy nie tylko będą mogli cieszyć się jego estetyką, ale też wytrzymałością. Kostki odporne są na mróz, wodę, wilgoć, zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne, zarysowanie oraz na wysokie obciążenia dynamiczne i statyczne. 

Opracowanie:

Patin-Bud Usługi Budowlane Wojciech Jurkowski

Długołęka-Świerkla 163

  • tel. 517 665 653

Podziel się