Artykuł sponsorowany Czy sucha zabudowa jest dobra przy remontowaniu łazienki?

Czy sucha zabudowa jest dobra przy remontowaniu łazienki?

Sucha zabudowa opiera się o płyty kartonowo gipsowe, które montowane są na specjalnych stalowych lub aluminiowych rusztach. Można z niej tworzy zarówno ściany, ścianki działowe i sufity podwieszane, jak i suche podłogi. Wysokiej klasy płyty K-G można bowiem bez problemu aranżować każdym materiałem wykończeniowym, również glazurą. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by suchą zabudowę wykorzystać przy pierwotnym wykańczaniu łazienki lub też przy remoncie użytkowanego już od lat pomieszczenia.

Zabudowa sucha w łazience? Dobór odpowiednich płyt K-G

Suchą zabudowę można stosować w łazience niemalże bez ograniczeń. Istotne jest jednak to, by wybierać płyty kartonowo gipsowe od producentów, którzy oferują te właśnie wyroby w uszlachetnionych wersjach. Płyty K-G do łazienki muszą być hydrofobowe. Są to zatem prefabrykaty specjalnie impregnowane i można je m.in. rozpoznać po tym, iż często posiadają specyficzne zielonkawe zabarwienie. Inwestor powinien również pamiętać o dodatkowym zaimpregnowaniu utworzonej już z płyt konstrukcji np. płynną folią czy innym typem hydroizolacji.

Niebywale ważna jest też precyzja układania paneli kartonowo gipsowych – nie można pozostawiać nieuszczelnionych szczelin, przez które mogłaby przenikać wilgoć. Pamiętać też trzeba o zakupie takich płyt, które wytrzymają obciążenie takimi materiałami wykończeniowymi jak drewno, glazura czy kamień naturalny. Jakie formy suchej zabudowy można modelować zaś w łazienkach?

Sucha zabudowa bez ograniczeń

Płyty K-G w łazience wykorzystywane są do obudowywania ścian, tworzenia sufitów podwieszanych, a nawet suchej podłogi. Idealnie sprawdzają się także przy aranżowaniu skosów z oknami dachowymi oraz do estetycznego zabudowywania pionów instalacyjnych. Sucha zabudowa pozwala też tworzyć swoiste łazienkowe meble – półki, skrytki pod wanną czy szafki przy zestawach WC. To właśnie płyty K-G są przeznaczone dla misek WC oraz bidetów wiszących na stelażach, które właśnie wraz z instalacją ukrywa się w tzw. suchej zabudowie.

Nie tylko tę technologię stosuje się zatem przy aranżacji pomieszczeń na poddaszach, ale także przy remontach łazienek na parterach czy w apartamentowcach, kamienicach i blokach. Sucha zabudowa świetnie sprawdza się także przy tworzeniu pokoju łazienkowego, czyli swoistego domowego SPA, w którym oprócz  wolnostojącej wanny i prysznica bez brodzika zamontowana zostanie sauna czy garderoba z wielkimi lustrami.

Zalety suchej zabudowy przy aranżowaniu łazienek

Sucha zabudowa to technologia, która pozwala na szybkie remontowanie łazienek nawet w tak trudnych warunkach, jak na poddaszach. Płyty K-G są lekkie, tanie i proste w montażu, ale wymagają precyzyjnego docinania oraz wykańczania. Wiedzą o tym doskonale specjaliści firmy remontowej FINISH-BUD, która poleca wykorzystywać suchą zabudową m.in. przy remontach łazienek z pełną wymianą ich instalacji. Płyty K-G znacznie ułatwiają taki remont. Dlaczego tak się dzieje?

Sucha zabudowa pozwala między właściwą ścianą, pierwotną podłogą czy sufitem stworzyć przestrzeń, w której poprowadzona zostanie sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna czy nawet wentylacja mechaniczna z rekuperatorami odzysku ciepła. Prace instalatorskie są zatem uproszczone, a ilość etapów mokrych jest zminimalizowana. Nie trzeba bowiem kłuć ścian, betonować ich uszczerbków i gromadzić pokaźnej sumy pieniędzy na całą inwestycję. Dodatkowo sucha zabudowa pozwala ukryć materiały dociepleniowe – np. wełnę mineralną lub piankę PUR – czy wykonać modne oświetlenie LED w łazience. Możliwości projektowe i aranżacyjne zdają się zatem nieograniczone. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas