Artykuł sponsorowany Czy najtańsze okna dachowe są faktycznie najtańsze?

Czy najtańsze okna dachowe są faktycznie najtańsze?

Okna dachowe to specyficzny rodzaj stolarki okiennej z wielu względów. Dachowa stolarka okienna jest konieczna przy urządzaniu mieszkalnego poddasza, a z uwagi na wysokie ceny okien wielu klientów szuka oszczędności, wybierając najtańsze modele. Czy rzeczywiście można w ten sposób oszczędzić pieniądze? A może jest wręcz przeciwnie? Przyjrzyjmy się bliżej tanim oknom dachowym.

Rodzaje i funkcje okien dachowych

Okna dachowe występują w wielu odmianach, dzięki czemu można je montować na połaciach dachowych różnego typu. Ich zadaniem jest dostarczenie światła dziennego oraz świeżego powietrza. Na poddaszu jest to szczególnie trudne, dlatego wybór stolarki powinien być przemyślany i poparty analizą właściwości poszczególnych modeli.

Wyróżniamy okna dachowe: obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe, uchylno-przesuwne, czyli rozwieralne, wysokoosiowe i nierozwieralne – mówi ekspert z firmy Ambit. – Najczęściej klienci decydują się na okna obrotowe.

Wymienione modele różnią się sposobem otwierania oraz stopniem skomplikowania budowy okna. Przeważnie okna dachowe wykonuje się z drewna lub PVC.

Delikatne okna dachowe

Okna dachowe, w odróżnieniu od ich ściennych odpowiedników, są znacznie bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Bezpośrednia ekspozycja na: deszcz, obciążenie śniegiem, silne nasłonecznienie czy zanieczyszczenia sprawiają, że łatwiej tu o przeciekanie, wypaczenie pod wpływem temperatury albo ciężaru.

Właśnie ze względu na więcej czynników ryzyka zakup tanich okien dachowych może odbić się czkawką. Decydując się na najtańsze okno, możemy spodziewać się niskiej jakości. Skutki niewielkiej odporności na czynniki zewnętrzne mogą być różne, ale zawsze kosztowne. Niezależnie od tego, czy dojdzie do zalania czy do odkształcenia dachu, usunięcie szkód może przewyższyć koszt zakupu wysokiej jakości okna dachowego, które uchroniłoby przed taką sytuacją.

Solidność to nie wszystko. Dwa kluczowe parametry okna, czyli przenikalność cieplna i przepuszczalność światła, wpływają na cenę wyrobu. Im więcej ciepła zatrzymuje okno i więcej światła wpuszcza, tym jest droższe. Tanie okno sprawi, że wydamy majątek na ogrzewanie, a ponadto nie zapewni odpowiedniego poziomu nasłonecznienia, przez co trzeba będzie wspomagać się sztucznym oświetleniem, co jeszcze podniesie koszty.

Niezależnie od ceny okna warunkiem jego pełnej sprawności jest poprawny montaż. Powinien być przeprowadzany przez profesjonalistów. Jeżeli chcemy cieszyć się rozświetlonym poddaszem na długie lata bez żadnych problemów, nie powinniśmy oszczędzać ani na zakupie, ani na montażu okna. Przede wszystkim jednak należy sięgać po wyroby sprawdzonych producentów, a decyzję oprzeć na poznaniu właściwości i parametrów danego modelu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas