Materiał Partnera Czy kotły gazowe są bezpieczne?

Czy kotły gazowe są bezpieczne?

Gdy zastanawiasz się nad wyborem pieca do swojego domu, miej na uwadze nie tylko cenę czy moc urządzenia, ale także kwestie bezpieczeństwa. Obok modeli elektrycznych i na paliwa stałe wciąż najczęściej kupowane są kotły gazowe. Wiele osób obawia się jednak w przypadku tych ostatnich ryzyka zatrucia czadem lub wycieku gazu. Czy ogrzewanie gazowe nadal wiąże się jednak z takim zagrożeniami? Zdecydowanie nie!

Nowoczesne kotły gazowe projektowane są w oparciu o restrykcyjne normy bezpieczeństwa. W efekcie w przeciwieństwie do swoich poprzedników po kilku latach eksploatacji nie ulegają one licznym awariom. W starych i wysłużonych piecach spalanie jest bowiem często niepełne, co w połączeniu z brakiem przeglądów i niedopatrzeniami instalatorów, może stać się przyczyną zatruć tlenkiem węgla.

Jakie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa stosuje w nowoczesnych kotłach gazowych?

Nowoczesne gazowe piece kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, dzięki której gaz nie przenika do pomieszczeń, co w efekcie eliminuje ryzyko zatrucia czadem. Proces spalania odbywa się w tych urządzeniach w pełni bezpiecznie dzięki przewodowi spalinowo-powietrznemu,  którym odprowadzane są toksyczne gazy.

Kotły gazowe nowej generacji dają opcję ogrzania domu, jak też podgrzania wody użytkowej. Dwufunkcyjne piece oferują dziś producenci tacy jak: Vaillant, Viessmann czy Junkers, zaś w przypadku kotłów jednofunkcyjnych, służących wyłącznie do ogrzewania na uwagę zasługują: Buderus oraz Junkers. 

Dzięki zautomatyzowanym procesom wyciągu spalin  nie ma też konieczności stałego wentylowania pomieszczeń, nie musisz się też obawiać, że nastąpi przegrzanie twojej instalacji, możesz też samodzielnie monitorować działanie pieca za pomocą programatora. Szukasz pieca do swojego domu? Możesz go zamówić u rzetelnego dostawcy, takiego jak Firma BAZA Augustyniak i Błażek Sp. J.

Czy warto montować czujnik czadu w nowoczesnych kotłach gazowych?


W nowoczesnych kotłach gazowych z zamkniętą komorą spalania, dzięki systemowi powietrzno – spalinowemu toksyczne gazy nie wydostają się poza obręb instalacji. Dlatego nie ma potrzeby montowania w domu czujnika czadu. To zbędny domowy wydatek, który możesz wyeliminować. 

Wiele osób, mimo zakupu nowoczesnego pieca decyduje się na kupno czujników, ponieważ obawiają się awarii i zatrucia. Takie obawy są jednak niepotrzebne, a nowej generacji piece jedno – i dwufunkcyjne zapewniają nie tylko komfort cieplny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Opracowanie:

Baza Sp.j.

Pruszcz Gdański , Grunwaldzka 62

Podziel się