Artykuł sponsorowany Czy komin izolowany wymaga pozwolenia na postawienie?

Czy komin izolowany wymaga pozwolenia na postawienie?

W budynkach nowoczesnych i stylizowanych na zabytkowe często spotyka się kominy izolowane. Stanowią element widoczny na zewnątrz, przylegający do ściany budynku.. Ze względu na swoje cechy występuje w kilku wariantach i cechuje się charakterystyczną budową. Dowiedz się, czy postawienie komina tego typu wymaga pozwolenia.

Informacja o typie komina powinna zostać uwzględniona już na etapie budowy czy przebudowy obiektu. Pozwoli to właściwe zaprojektować całą instalacje grzewczą, a także zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów.

Budowa komina w świetle prawa

Odnośnie do budowy kominów zastosowanie znajdują przepisy polskiego prawa, a konkretnie zapisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W regulacjach dostępne są informacje na temat lokalizacji, zabudowy oraz wymaganych zezwoleń. Wynika z nich m.in., że:

  • kominy przymocowane do ściany istniejącego budynku nie wymagają dodatkowych zezwoleń na budowę,

  • przy budowie i wprowadzaniu komina należy kierować się normą PN-89-B10425 oraz wszystkimi wytycznymi producenta,

  • komin zewnętrzny powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od elementów palnych (100 mm),

  • komin izolowany przed dopuszczeniem do użytku musi uzyskać odbiór kominiarski oraz opinię świadczącą o tym, że działa poprawnie i jest bezpieczny.

Przed rozpoczęciem inwestycji warto skonsultować swoją wizję komina ze specjalistą z firmy Kominflex. Rozwieje on wątpliwości dotyczące zakresu prac oraz lokalizacji komina i niezbędnej dokumentacji.

Charakterystyka komina izolowanego

Komin izolowany jest wyposażony w izolację termiczną. Stanowią ją stalowe płaszcze oraz łupki z wełny ceramicznej. Dzięki obejmom i wspornikom jest on mocowany do ściany budynku w taki sposób, aby cała konstrukcja była stabilna, odporna na działanie wiatru oraz pozostałych czynników atmosferycznych.

Tego typu rozwiązanie jest stosowane w obiektach, w których z różnych powodów nie ma komina ceramicznego. Wtedy alternatywą stają się kominy izolowane instalowane na zewnątrz, które równie skutecznie odprowadzają odpady pozostające ze spalania paliwa. Są one przeznaczone do stosowania z różnymi piecami, w tym z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi i nie kondensującymi z komorą spalania.

Dla skutecznego oraz bezpiecznego działania, kominy izolowane powstają w wersji żaroodpornej i kwasoodpornej. W podjęciu decyzji o tym, jaki model najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, pomoże wspomniany już specjalista, który dodatkowo wykona projekt i montaż instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas